Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Petrin isä oli Turun sairaalan "kauhujen osastolla" – isä kuiskasi usein: "Ne uhkaavat ampua mua"

2:12Kuuntele puhelu Radio Novaan: Petrin isä oli Turun sairaalan"kauhujen osastolla"
Julkaistu 19.02.2016 14:38
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Petrin isä oli puoli vuotta hoidossa Turun kaupunginsairaalan vanhuspsykiatrian suljetulla osastolla. Puolen vuoden aikana isä oli todella huonossa kunnossa. Hän oli myös puhunut uhkailusta.

Turun kaupunginsairaalan vanhuspsykiatrian suljetusta osastosta käynnistettiin eilen rikostutkinta väärinkäytösepäilyjen vuoksi.

Petrin isä oli osastolla hoidossa puoli vuotta. Kun isää kävi katsomassa, hän kuiskasi useamman kerran, että hänet oli uhattu ampua.

– Hän laittoi sormen suulle ja kuiskasi: ”He uhkaavat ampua mua”, Petri muistelee Radio Novalle antamassaan haastattelussa. 

Turun Sanomat uutisoi eilen, että Turun kaupunginsairaalan psykiatrisilla suljetuilla osastoilla on paljastunut henkilökunnan vakavia väärinkäytöksiä. Potilaita on lehden mukaan lääkitty tiedottomaksi, nöyryytetty ja pahoinpidelty.

Sairaala
Lehtikuva

Petri tunnustaa, että hänen isänsä tapauksessa on vaikeaa sanoa, onko kyse ollut hoitohenkilökunnan väärinkäytöksestä vai isän sairaudesta. Omaiset uskoivatkin ennen, että puheet johtuivat sairaudesta.

– Ajattelimme, että höpö höpö.

Kirjoituksen julkaisun jälkeen Petri alkoi epäillä, että ehkä isän puheet olivatkin totta.

– Isä oli kyllä välillä todella huonossa kunnossa.

"Vanha rouva istui kylmällä lattialla"

Paljastuneet väärinkäytökset saivat Petrin pohtimaan myös osaston tiukkaa kuvauskieltoa. Kun Petri yritti ottaa isästään tabletilla kuvan, hoitohenkilökunta tuli heti väliin.

– Hoitaja tuli välittömästi hieman aggressiivisesti kimppuun, että täällä ei oteta mitään kuvia, Petri sanoo.

– Ymmärrän, ettei muista potilaista saa ottaa kuvia, mutta vasta jutun jälkeen tuli mieleen, että siellä oli esimerkiksi sellainen vanha rouva, joka istui kylmällä lattialla ja keikutti itseänsä. Ehkä kuvaa ei saanut ottaa, koska siitä olisi näkynyt, ettei häntä ollut siirretty nojatuoliin tai sohvalle istumaan.

Petrin isän tarinalla on onnellinen loppu. Hän on tällä hetkellä eri hoitopaikassa ja Petri kertoo hänen voivan paremmin.

– Nyt hän muistaa selvästi paremmin kaikkien vierailijoiden nimet, Petri iloitsee.

Lounais-Suomen poliisi tiedotti eilen kirjanneensa rikosilmoituksen Turun kaupunginsairaalan psykiatrisesta suljetusta osastosta julkisuuteen nousseiden seikkojen ja omien selvitystensä seurauksena.

Laaditussa ilmoituksessa rikosnimikkeenä ovat pahoinpitely, virkavelvollisuuden rikkominen ja vapaudenriisto.

Lisää aiheesta:

Näin vanhemmat kuvailivat Vantaan sellisurman uhria: Auttavainen ja kiltti poika haaveili opinnoista ja piti aktiivisesti yhteyttä – "Hei äiti <3"Viranomaiset eivät kyenneet pelastamaan Latokartanon perhesurman uhriksi joutunutta 12-vuotiasta poikaa: "Valitettavasti tämä on uusi Vilja Eerika"Maarit järkyttyi ex-anoppinsa kotihoitokohtelusta Hangossa: "Ensimmäisenä vastaan tuli voimakas virtsan haju"Turun sosiaalipomo hukkuu moitteisiin – "Kauhujen sairaalan" paljastuksista seurasi yksi muutosJuha passitettiin suljetulle osastolle – "Kuinka todistaa eristyksessä, ettei ole hullu?"Juha Kurvinen kirjasi Turun sairaalan kauhuja blogiinsa – "Nyt meitä uskotaan"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • 01:01
    Ihmisoikeudet

    Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti

  • Eilen23:08
    Pakotteet

    Asiantuntija: Lukoililla on kiire – "Haetaan tietä ulos pakotteista"

  • Eilen23:04
    Teboil

    Pakotteisiin erikoistunut juristi Teboil-uutisista: "Vaikka se olisi mahdollista, helppoa se ei ole"

  • Eilen21:55
    Onnettomuudet

    Ihminen puristui päiväksi traktorin rungon ja renkaan väliin – Palomestari: "Ei ole tullut vastaavaa tapausta koskaan vastaan"