Pässin kiveksiä kopeloimassa ja muut perinteet – tiesitkö tämän pääsiäisestä?
Pääsiäinen on kristityssä maailmassa vuoden suurin ja tärkein juhla, jota vietetään Kristuksen ylösnousemuksen kunniaksi. Monet tutut pääsiäisperinteemme juontavat juurensa kuitenkin kauaksi ennen Kristuksen syntymää.
Jo kauan ennen ajanlaskuamme kevään alkamista on juhlittu kevätpäiväntasauksen aikaan. Niinpä englannin- ja saksankieliset sanat Easter ja Ostern pohjautuvat luultavasti muinaisgermaanien kevään jumalattaren Osteran nimeen.
Monissa muissa maissa juhlan nimi tulee heprean kielen sanoista pesah ja pasah, jotka tarkoittavat ohi menemistä ja sivuuttamista. Niinpä esimerkiksi kreikan kielellä pääsiänen on paskha ja ruotsiksi påsk. Suomalaispapisto päätti kuitenkin jo ennen Agricolaa keksiä pääsiäisjuhlalle nimen, joka ei vähääkään muistuttaisi sanaa paska.
Suomenkielen sana pääsiäinen viittaakin eri asioista pääsemiseen; juhlan aikana on päästy paastosta, pitkästä talvesta ja niin edelleen. Ensimmäisenä pääsiäisenä Kristityt pääsivät myös synneistään Kristuksen kuoleman ja ylösnousemuksen myötä.
Muna symbolisoi uutta elämää
Munia on käytetty kautta aikojen uuden elämän symboleina, vaikka toisaalta muna sisältää uuden elämän ihan konkreettisestikin. Pohjois-Euroopan pääsiäisperinteeseen koristellut munat ovat kuuluneet 1500-luvulta lähtien, mutta vasta 1800-luvulta alkaen ne kuuluivat joka kotiin. Niiden tehtävä koristeina ei tosin ollut niinkään tärkeä; ennemminkin niistä oltiin innoissaan niiden hyvän ravinnepitoisuuden ansiosta.
Jos kotona ei ollut kanoja, munia etsittiin vesi- ja metsälintujen pesistä. Niiden löytämisen varmistamiseksi tehtiin taikoja jos jonkin näköisiä. Yksi tapa oli mennä pääsiäisaamuna silmät ummessa navettaan kopeloimaan pässin kiveksiä.
Paitsi uutta elämää, kristillisessä perinteessä pääsiäismunat symbolisoivat myös Jeesuksen hautakammiota.
Kokoilla karkotetaan trulleja
Pääsiäisen aikaan kotiin kannattaa varata namuja pieniä noidiksi pukeutuneita virpojia varten. Noidat ovat liikkeellä, paikkakunnasta riippuen, joko palmusunnuntaina tai pääsiäislauantaina.
Aikoinaan pääsiäisnoitien eli trullien uskottiin olevan pahantahtoisia olentoja, jotka uhkasivat kotieläinten hyvinvointia pitkäperjantain ja pääsiäislauantain aikana. Niiden karkottamiseksi oli tapana polttaa pääsiäiskokkoja, joiden savun ajateltiin häiritsevän noidan lentoa.
Kokkoja poltetaan Suomessa jonkin verran edelleen, erityisesti Pohjanmaalla, mutta tulevana lauantaina perinteistä pääsiäisvalkean loimua pääsee myös ihastelemaan esimerkiksi Helsingin Seurasaaressa.
Lähteet: Suomalaisen kirjallisuuden seura; www.finlit.fi, www.ortodoksi.net, www.wikipedia.org
Juttu on julkaistu alun perin huhtikuussa 2011.
Uusimmat
-
11:45
Live kello 14.30: Millaisen syysmyrskyn SAK nostattaa hallituksen leikkauspäätöksistä? Järjestö lupaa "toimintaa" lokakuun alkuun
-
11:43
Kysely: Näin suomalaiset luottavat tekoälyyn ja someen
-
11:29
Vuoristo-Karabahin tulitaukoneuvottelut alkaneet
-
11:27
SM-liigan tähtipuolustaja ulos isoista ovista – Pelicans-valmentaja näpäytti tuomareita: ”Pari viikkoa sitten opetettiin uusia sääntöjä”
-
11:20
Helena Petäistön matkanteko viivästyi Helsinki-Vantaan lentoaseman ulosmarssijoiden takia – matkalaukut jäivät koneesta
-
10:54
Poliisi: Elokapina tukkinut pääsyn Metsä Groupin Kemin sellutehtaalle
-
10:52
Ukraina: Venäjä iskenyt ohjuksilla Ukrainan energiaverkkoon – MTV seuraa sotaa
-
10:35
Suomalaiset tekivät heinäkuussa melkein miljoona ulkomaanmatkaa – koronaa edeltävistä luvuista jäädään yhä
-
10:25
Miten käy Esapekka Lapille? Hyundai-pomo vastaa kuumiin kysymyksiin – "Haluan löytää tavan"
-
10:24
Vili sairastui leukemiaan 1,5-vuotiaana – kaksi oiretta saivat lääkärin epäilemään verisyöpää
-
10:22
Leukemian oireet ovat salakavalan epämääräiset – tunnista hälytysmerkit
-
10:18
Tältä näyttää vuoden 2023 Roosa nauha – suunnittelijoina Apulannan Toni Wirtanen ja Sipe Santapukki
-
10:17
Metsä Tissuen suuren vessapaperitehtaan paikka on varmistunut
-
10:16
Venäläispoliitikko uhosi maan pääkanavalla: Suomeen ei pääse enää autolla – panssarivaunulla menoa ei ole kielletty
-
10:16
Emil Ruusuvuorta piinaavat haasteet jatkuvat – "En tiedä, mitä sanoa"
-
10:15
Yhä useampi omistaa sijoitusrahastoja tai pörssiosakkeita – viime vuonna määrä nousi lähes kahteen miljoonaan
-
09:59
Yle: Agentit tekevät valintakokeita ulkomaalaisten puolesta Suomen kouluihin – vieraskielisten amk-tutkintojen hakijamäärä kasvanut huimasti
-
09:47
Prinsessa Victoria ihastuttaa syystyylillään Suomenlinnassa – luotti jälleen housupukuun
-
09:44
Kärppiä vietiin pahanpäiväisesti – Lauri Marjamäki hämmästeli omiaan: ”En muista, koska tuollaisia on meille tullut”
-
09:19
Tämä emämoka muistetaan: ManU-tähtipelaaja pyysi pääsyä tv-haastatteluun – "Hävisimme minun takiani"
-
Lataa lisää