Kalle Palanderin tasaisen vahva suurpujotteluvire alppihiihdon maailmancupissa toi sunnuntaina viidennen sijan Italian Alta Badiassa. Palander hävisi kisan voittaneelle italialaiselle Massimiliano Blardonelle 0,82 sekuntia. Kolmen kärki jäi Palanderilta runsaan puolen sekunnin päähän.
- Ihan kohtuullinen tulos, ei siinä mitään. Jätkät vetivät tänään kovaa ja itselläni ei ollut aivan niin hyvää laskua kuin mistä haaveilin, Palander kertoi STT:lle puhelimitse maalialueelta.
Palander piti avauskierroksen jälkeen kuudetta sijaa. Davide Simoncelli oli kärjessä 0,2 sekunnin erolla maanmieheensä Blardoneen. Toisella kierroksella Blardone oli yli kolme sekunnin kymmenystä Simoncellia vauhdikkaampi. Voitto oli Blardonen, 26, toinen maailmancupissa, ja italialaisten kaksoisvoitto vahva ennusmerkki Torinon olympialaisiin.
- Italialaiset ovat jonkin verran jo treenanneet tässä rinteessä tänä vuonna. Se näkyy. Lähdetään Kranjska Goraan ja katsotaan pärjääkö pojat siellä, Palander viittasi kiertueen seuraavaan pysäkkiin.
Kranjska Gora lukeutuu Alta Badian tapaan Palanderin suosikkeihin. Viime kaudella hän johti Kransjka Goran suurpujottelua avauskierroksen jälkeen ja sijoittui kolmanneksi.
- Todella hyvä rinne. Tietysti tänäänkin pyrin voittamaan, mutta mitäs siinä selittelemään. Perkele.
Suurpujottelucupissa tasaista
Italialaiskaksikon ohella Palanderin edelle kiilasivat kanadalainen Francois Bourque kolmanneksi ja amerikkalainen Daron Rahlves neljänneksi.
Palander on napsinut pisteitä kauden jokaisesta kolmesta suurpujottelusta ja pitää lajicupissa kuudetta sijaa 127 pisteellään. Amerikkalainen Bode Miller keskeytti Alta Badiassa jo avauskierroksella, mutta johtaa yhä sekä suurpujottelucupia että maailmancupin kokonaiskilpailua. Suurpujottelun pistekilvassa Miller on vain 53 pisteen päässä Palanderista. Peräti kymmenen miestä mahtuu sadan pisteen sisään.
Alta Badiassa Palander, ja pääsivät avauskierroksella Suomen maajoukkuevalmentajan merkkaamalle radalle. Rajala jäi 42:nneksi ja karsiutui, Leino keskeytti.
