Sanna Marinin (sd.) hallitus haluaa edistää paikallista sopimista. Asiaa on selvitetty kolmikantaisella työryhmällä, joka on SAK:n, Akavan ja STTK:n tiedotteen mukaan ajautunut kuitenkin umpisolmuun: tärkeästä kiistakysymyksestä ei ole päästy sopuun.
Suomi tarvitsee kipeästi lisää työllisiä, ja hallitus toivoo, että tavoitetta voisi edistää lisäämällä paikallista sopimista työehdoista.
Hallitusohjelmassa on kirjaus paikallisen sopimisen lisäämisestä osapuolten keskinäiseen luottamukseen perustuen.
Toiveiden toteutuminen on nyt kuitenkin vastatuulessa. Riita koskee etenkin työnantajaliittoihin kuulumattomien yritysten sopimista.
Työntekijäjärjestöt SAK, Akava ja STTK syyttävät tiedotteessaan työnantajapuolta tarkoitushakuisesta "täydellisestä kompromissihaluttomuudesta".
Kuka saisi edustaa työntekijöitä?
Paikallisen sopimuksen linjauksia on mietitty kolmikantaisessa työryhmässä ensi viikon budjettiriihtä varten.
Osallisina ovat siis työnantajien, työntekijöiden sekä hallituksen edustajat.
Budjettiriihi on hallitukselle erittäin tärkeä etappi. Esiteltävänä pitäisi olla ainakin 30 000 työllisen edestä työllisyystoimia – tai ainakin näkymä niihin.
Työministeri Tuula Haataisen (sd.) valtiosihteerin (sd.) vetämässä paikallista sopimista koskeva työryhmä on erimielinen siitä, kuka saisi toimia henkilöstön puolesta neuvottelijana, jos työnantajaliittoon kuulumattomat yritykset pääsisivät mukaan paikalliseen sopimiseen.
