Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orpo säästöpäätösten perumisesta: Ministeri voi tuoda esityksen korvaavista säästöistä

Opetusministeri Anna-Maja Henriksson ja pääministeri Petteri Orpo eduskunnan täysistunnossa 28.5.
Opetusministeri Anna-Maja Henriksson ja pääministeri Petteri Orpo eduskunnan täysistunnossa 28.5.Lehtikuva
Julkaistu 30.05.2024 18:17

MTV UUTISET – STT

Anna-Maja Henriksson ilmoitti jälleen esittävänsä korvaavia säästöjä niin, että toisen asteen oppimateriaalien maksuttomuus voisi jatkua.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi torstaina eduskunnan kyselytunnilla, että ministerit voivat vielä esittää korvaavia toimia kehysriihen säästöpäätöksille.

– Jos asianomainen ministeri, jolle joku säästö kuuluu, tulee siihen tulokseen, että sillä ei saavuteta säästöä tai se on sen kaltainen, että kannattaa korvata jollain muulla. Niin hän voi tehdä sen esityksen, tuoda sen hallituksen pöytään, ja näin tässä nyt ollaan toimimassa. Silloin hallitus arvioi sen, mikä on esitys, Orpo sanoi.

Hallitus päätti kehysriihessä kaikkiaan kolmen miljardin euron sopeutustoimista. Orpo sanoi, että tästä säästöjen kokonaisuudesta pidetään kuitenkin kiinni.

Lue myös: Ministeri Henriksson MTV:lle: Hallituksen päätös pistää opiskelijat eriarvoiseen asemaan – toisen asteen materiaalien pysyttävä maksuttomina

Henriksson aikoo esittää vaihtoehtoa

Opetusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) sanoi, että hän aikoo toimia näin, jotta päätös toisen asteen oppimateriaalien muuttumisesta osin maksullisiksi voidaan perua. Hän on puhunut asiasta jo aiemmin.

Henriksson huomautti, ettei kehysriihen alla ollut käytössä kaikkea tietoa eikä esimerkiksi kaikkia vaikutusten arvioita. Nyt sellaisia on tehty opetusministeriössä.

– Niiden perusteella olen vetänyt itse sen johtopäätöksen, että nyt etsimme korvaavia säästöjä. Ja nämä säästöt tulemme esittämään sillä tavalla, että voidaan jatkaa niin, että oppimateriaalit toisella asteella ovat maksuttomia.

Lue myös: MTV selvitti: Näistä syistä rehtoreiden usko oppilaiden tulevaisuuteen on koetuksella

Lisää aiheesta:

Pääministeri Orpo: Uusista sote-säästöistä ei ole vielä tehty yhtään päätöstäHBL: Toisen asteen oppimateriaalit pysyvät maksuttominaKokoomuksen Marttinen jyrähtää Purralle ja Henrikssonille – "Mistä on sovittu yhdessä, myös pitää"Ministeri Henriksson MTV:lle: Hallituksen päätös pistää opiskelijat eriarvoiseen asemaan – toisen asteen materiaalien pysyttävä maksuttominaOpiskelijajärjestöt tyrmäävät koulutuksen maksuttomuuteen suunnitellut toimet – näin kommentoi opetusministeriPitääkö hallitus kiinni 370 miljoonan euron leikkauksista? Marin: "Tilanne on poikkeuksellinen"
PolitiikkaKoulutusLukioTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 11:39
    Teknologia

    Hallitus valmistelee datakeskuksille veronpalautustukea

  • Eilen20:17
    Teboil

    Yhdysvallat lykkäsi jälleen Teboilia koskevien pakotteiden voimaantuloa

  • Eilen18:02
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo ei näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tukemiseksi

  • Eilen17:04
    Ilmastonmuutos

    VTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperit

  • Eilen16:15
    Krista Kiuru

    Tunteet kuumenivat eduskunnassa – Kaisa Juuso ja Krista Kiuru haukkuivat toisensa