Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opel-perheen pikkuinen on Adam

Julkaistu 12.07.2012 02:04

Yksilölliseksi rakennettava Adam on uutuusmalli, jolla Opel lähtee kilpailemaan pienimmässä A-segmentissä.

Pariisin autonäyttelyssä esiteltävän 3,7-metrisen Adamin akseliväli on 231 senttiä ja leveys 172 senttiä, joten matkustamossa on Opelin mukaan väljät tilat neljälle hengelle.

Adamin on tarjolla kolme bensiinimoottoria. 1,2-litraisen teho on 51 kW/70 hv, 1,4-litraisen 64 kW/87 hv tai 74 kW/100 hv. Manuaalilaatikko on viisiportainen. Kaikkien moottorien kanssa saa ecoFLEX-tekniikkapaketin, johon kuuluu muun muassa moottorin sammutusautomatiikka.

Myöhemmin Adamiin tulee uusi bensiinimoottorien sukupolvi, joka on ahdettu ja varustettu polttoaineen suorasuihkutuksella. Moottorin myötä tulee myös uuden sukupolven kuusivaihteinen vaihteisto.

Adamin myötä Opel luopuu perinteisestä varustetasoajattelusta ja siirtyy auton personointiin, jossa varustetasot kuvaavat pikemminkin auton omistajan tunteita ja luonnetta. ”Jam” on rohkean muodinmukainen ja värikäs. ”Glam” korostaa eleganssia ja hienostuneisuutta. ”Slam” vetoaa energisyydellä ja urheilullisuudella.

Jamin, Glamin ja Slamin kolme ”mielialaa” muodostavat perustan lähes rajattomaan määrään vaihtoehtoja rakentaa täysin oma, yksilöllinen auto. Valittavana on suuri määrä ulkovärejä, kolme katon väriä, erilaisia sisustuksia, panelointeja ja kattoverhoiluja aina ledeillä valaistua ”tähtitaivasta” myöten.

Adamin moderneja muotoja vahvistaa ”kelluva” katto, jota voi korostaa kaksivärisyydellä. Uutuuden sivulinjassa on paljon yhteistä urheilullisen Astra GTC:n kanssa. Keulan siipimäiset huomiovalot auttavat tunnistamaan uutuuden Opeliksi.

Rengaskoko on 15–18 tuumaa. 17- ja 18-tuumaisten pyörien kanssa tulee urheilullisempi alusta. Adamin sähköisessä ohjastehostimessa on City-asetus, jolloin ohjaus on erityisen kevyt helpottaen pysäköintiä. Ajonvakautukseen kuuluu muun muassa mäkilähtöavustin.

Tarjolla on myös uuden sukupolven pysäköintiavustin APA II (Advanced Park Assist). Kun kuljettaja kytkee sen toimintaan nappia painamalla, järjestelmä kertoo riittävän suuren paikan löytymisestä. Avustin ohjaa auton paikalleen, eikä kuljettajan tarvitse tehdä muuta kuin pitää auto liikkeellä ja vaihtaa vaihteita. Avustimen kanssa tulee katvehälytin (Side Blind Sport Alert, SBSA). Toinen tässä autoluokassa ennen näkemätön varuste on lämmitettävä ohjauspyörä.

Suomeen ensimmäiset Adamit saapuvat tammikuussa.

Teknari

Lisää aiheesta:

Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaanKiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleenMitä hyötyä on auton maskipeitosta?Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin? Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassaTällaista on härdelli rengasliikkeissä nyt: "Heti kun Pekka Pouta lupailee pakkasia, niin lävähtää puhelimet soimaan"
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 16.11.16:37
    Liikenneonnettomuudet

    Raju kolari tallentui kameraan moottoritiellä Tallinnaan – Audi joutui karmeaan paikkaan

  • 15.11.12:44
    Chery

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 15.11.12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?

  • 14.11.18:52
    Liikennevalvonta

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • 12.11.17:39
    Lifestyle

    Poliisi todisti: Maasturi ajoi vastaantulevien kaistalla Helsingin keskustassa