Ilmatieteen laitoksen professorin mukaan matka Marsiin olisi teknisesti mahdollista jo toteuttaa. Onko siinä kuitenkaan mitään järkeä?
Avaruusalan yritys SpaceX:n toimitusjohtaja Elon Musk väläytti viikonloppuna Teksasissa järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, että yritys voisi aloittaa Mars-rakettinsa koelennot jo lähikuukausien aikana.
Samaisessa tilaisuudessa Musk esitteli uuden Starship-raketin, jonka avulla ihminen saataisiin tulevaisuudessa Marsin pinnalle.
Vaikka jotkut pitävätkin Elon Muskin Mars-optimismia korkealentoisena, on Ilmatieteenlaitoksen tutkimusprofessori Ari-Matti Harri sitä mieltä, että Tesla-pomo on saanut tähän mennessä aikaan jo jotain täysin ainutlaatuista.
– Elon Musk on saanut aikaan todella huikean järjestelmän uudenlaisia raketteja ja uutta infrastruktuuria. Hän on kymmenessä vuodessa jättänyt taakseen kaikki kansalliset suuret avaruusjärjestöt. Kaikenlaista hienoa voidaan kyllä odottaa, hän kertoo.
Uutta rakettimoottori pidetään läpimurtona
Harri on vahvasti sitä mieltä, että Mars-lento olisi teknisesti täysin mahdollista toteuttaa lähivuosina.
Yksi syy siihen on professorin mukaan yrityksen kehittämä uusi Raptor-rakettimoottori, jota voidaan pitää avaruusmatkailussa käänteentekevänä.
– Suurin läpimurto on, että he kevittivät tämän uuden Raptor booster -raketin, jolla Starshipin ensimmäinen vaihe on varustettu. Sillä tehdään koeajoja tällä hetkellä ja ensimmäiset hypyt on tehty jo.
– SpaceX:n sisällä on havaittu, että se on luotettavampi järjestelmä, kuin aiemmissa raketeissa käytetyt Merlin-boosterit.
