Fat Lizard Brewing Companyn käytössä ollut ajoneuvo varastettiin tänään puoli kahden aikaan päivällä. Pakettiauto löydettiin nopeasti sosiaalisen median voimalla.
Panimon hallituksen puheenjohtaja Tuomas Koskipää osui paikalle, kun varas ajoi pakettiautolla Espoossa.
– Olimme saaneet havaintoja autosta, niin menin kiusallani paikalle katsomaan, että tulisiko se vastaan. Pakettiauto tuli minua vastaan ja väänsin auton poikittain tielle sen eteen. Poliisit olivat auton perässä ja he ottivat rosvon kiinni, kertoo Koskipää.
Hän kuvailee tilannetta jännittäväksi ja viihdyttäväksi.
Oluet säilyivät avaamattomina
Koskipään mukaan oluet säilyivät ensisilmäyksen mukaan koskemattomina.
– Varas ei varmaankaan ollut ehtinyt katsoa takakonttiin, sillä oluihin ei oltu koskettu. Hänellä kuitenkin oli mukana ohjaamossa lonkeroa ja viinapullo, jotka hän oli sitten ilmeisesti hankkinut muualta, sanoo Koskipää.
Koskipään mukaan muutama olutkori oli kaatunut ilmeisesti vauhdikkaan ajon seurauksena.
– Kyseessä oli arvokas lasti, noin seitsemällä tuhannella eurolla olutta.
Havainnoista palkkio
Panimo kertoi aiemmin sosiaalisen median päivityksessä lupaavansa palkita löytämiseen johtaneet vihjeet tuntuvasti.
– Kyllähän se palkkio on varmasti kaljaa. Jonkinlainen kalja- tai ruokapalkinto, naurahtaa Koskipää.