Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olli Jokisen Timrå linjasi suomalaisesta jymyuutisesta: "Emme näe syytä paniikkiin"

Oliver Kapanen paineli NHL-kokoonpanoon.
Oliver Kapanen paineli NHL-kokoonpanoon.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 07.10.2024 20:49
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Suomalaishyökkääjä Oliver Kapanen nappasi paikan Montreal Canadiensin NHL-joukkueesta. Kapasen SHL-seura Timrå kommentoi kirpaisevaa menetystään heti tuoreeltaan maanantai-iltana.

LUE MYÖS: Oliver Kapanen: NHL-paikka!

Kapanen pelasi vahvasti Canadiensin harjoitusleirillä ja on mukana joukkueessa sen jälkeen, kun Montreal laittoi maanantaina vielä pelaajia AHL:ään.

21-vuotiaan hyökkääjän pelipaikka Euroopassa olisi ollut, tai on, SHL-seura Timrå, johon Kapanen siirtyi onnistuneen KalPa-kauden ja Leijonien MM-miehistöön murtautumisen jälkeen.

Timrån urheilujohtaja Kimmo Kapanen, Oliver Kapasen isä, kommentoi tuoretta uutista SHL-joukkueen sivuilla maanantaina.

– Me Timrå IK:ssa toivotamme hänelle lämpimästi onnea. Lopullisen valinnan myötä Oliver pelaa todennäköisesti Montrealissa jo torstaina.

Urheilujohtaja Kapanen korosti, ettei NHL-kokoonpanoon murtautuminen vielä tarkoita, etteikö Oliver Kapanen pelaisi Timråssa jossakin vaiheessa juuri alkanutta SHL-kautta. Vahvistuksen lipeäminen NHL:ään ei heti vaikuta joukkueen hankintapolitiikkaan.

– Minulla ja Ollilla (Jokinen) on hyvä keskusteluyhteys ja juuri nyt emme näe syytä paniikkiin hankkia mitään (uusia pelaajia), Kimmo Kapanen päättää. 

Jokisen valmentama Timrå on aloittanut SHL-kauden väkevästi. Se on SHL:n sarjataulukossa kolmantena.

LUE MYÖS: Oliver Kapasen NHL-jysäytyksestä vedettiin välittömät ykkösotsikot Ruotsissa

Lisää aiheesta:

Nyt tuli puskista: Olli Jokisen suojatille NHL-sopimus – "Hän oli itsekin järkyttynyt"Oliver Kapanen ulos NHL:stäOliver Kapasen NHL-jysäytyksestä vedettiin välittömät ykkösotsikot RuotsissaOliver Kapanen: NHL-paikka!Oliver Kapanen tulikuumassa tilanteessa NHL:ssä – seurapomoisää hiillostetaanNHL:ssä muhii suomalainen jymy-yllätys
NHLSHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 08:02
    Jääkiekko

    Roope Hintzillä tehoilta – Dallasin suomalaiset rohmusivat pisteitä

  • 07:34
    Jääkiekko

    Legendaarinen NHL-seura sukeltaa historiallisella tavalla

  • 07:07
    Jääkiekko

    Suomen NHL-konkari yllätysvireessä

  • 06:39
    Jääkiekko

    Patrik Laineen pistetili auki – silti karussa tilanteessa

  • Eilen06:34
    Jääkiekko

    Juuse Saros kaukalon kunkkuna NHL:ssä – tätä fantastista torjuntaa ylistetään