Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ohisalo rokotusjärjestyksestä: THL:lta tullut viime aikoina ristiriitaisia viestejä

4:05Rokotejärjestyksen muuttaminen ei miellytä maakunnissa – näin kaupunginjohtajat reagoivat ajatukseenRokotejärjestyksen muuttaminen ei miellytä maakunnissa.
Julkaistu 30.03.2021 14:14

MTV UUTISET – STT

Vihreiden puheenjohtaja, sisäministeri Maria Ohisalo sanoo, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL) on tullut viime aikoina ristiriitaisia viestejä rokotusjärjestyksestä. Tämä asettaa Ohisalon mukaan poliitikot vaikeaan tilanteeseen.

Lue myös: Rokotusjärjestyksen muuttaminen ei lämmitä matalan ilmaantuvuuden kuntien johtajia: "Tuntuu todella haljulta, että meille tarkoitetut rokotteet siirtyisivät muualle"

–  Kansallinen rokotusasiantuntijaryhmä KRAR on lausunut julkisuuteen oman mielipiteensä siitä, mitä pitäisi tehdä. Sen jälkeen THL:lta on tullut linjauksia, että eipä tämä vaikuttavuus nyt olekaan niin kovaa, ja sitten se, mitä olemme hallituksen neuvotteluissa kuulleet taustaksi, tämä ei ole ollut ihan johdonmukaista, Ohisalo sanoo.

Hän kaipaa sitä, että hallitukselle selvitetään tilannetta mahdollisimman juurta jaksaen.

Hallituksen on tarkoitus huomenna keskiviikkona käsitellä sitä, pitäisikö rokotteita painottaa pahimmille epidemia-alueille.

Ohisalo sanoi vihreiden ja toimittajien mediatapaamisessa, että hallituksen on saatava mahdollisimman selkeä kuva siitä, mitä THL, Kansallinen rokotusasiantuntijaryhmä KRAR ja sosiaali- ja terveysministeriö ajattelevat.

Ohisalo sanoo, että poliitikkojen täytyy olla parhaimman datan päällä ja että isoja ja vaikeita päätöksiä on tehtävä parhaalla tietopohjalla.

–  Kukaan ei halua vaikeuttaa ihmisten elämää tai elinkeinotoimintaa, vaan käyttää sellaisia keinoja, jotka ovat tehokkaita taudin torjunnassa ja kuormittavat vähiten tätä yhteiskuntaa.

Lue myös: Muuttuuko rokotusjärjestys? Nämä sairaanhoitopiirit kuuluisivat piikkien uusjaon voittajiin ja häviäjiin

Lisää aiheesta:

KRAR:n rokoteasiantuntijat ihmettelevät painostusta: "Ministeri ei luota omien asiantuntijaelimiensä lausuntoihin"Koronatilanne pahenee, ministerit lomailevat – "Hallituksella on edessä aika karu töihinpaluu"THL:n ex-pääjohtaja Pekka Puska kritisoi päätöksentekoa vakavassa tautitilanteessa: "Juridista sapelinkalistelua"Keskustelu rokotusjärjestyksen muuttamisesta käy kuumana – kansanedustajat eri linjoilla: "Se on jokaisen kansalaisen etu" Keskustelu koronarokotejärjestyksen muuttamisesta kuumenee: "Helsinki pumppaa kuitenkin tätä tautia ympäri Suomea koko ajan"Näin eri puolueet suhtautuvat rokotusjärjestyksen muuttamiseen – "Kenenkään ei pidä politikoida rokotuksilla"
KoronarokotusMaria OhisaloKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti