Portugalin Francis Obikwelu ja Belgian Kim Gevaert ovat vahvimmin tarjolla maanantaina alkavien yleisurheilun EM-kisojen pikajuoksusankareiksi. Obikwelu jahtaa Göteborgissa jo toista perättäistä 100 ja 200 metrin EM-kisatuplaa. Gevaert oli neljä vuotta sitten molempien naisten pikamatkojen kakkonen.
Ateenan olympialaisten sadalla metrillä toiseksi juossut Obikwelu on tällä kaudella juossut 100 metriä aikaa 10,03 ja 200 metriä 20,18. Kunto on säilynyt hyvin läpi kauden. Viimeisessä kisassaan ennen EM-kisoja Lontoon GP-kilpailussa viime viikolla hän pyyhkäisi sata metriä 10,09:ään.
- Sadan metrin EM-tittelin puolustaminen on kauden päätavoite, mutta toki haluan voittaa myös 200 metriä. Se ei kuitenkaan tule olemaan helppoa. Aikataulu on tiukka, kun neljän päivän sisään juostaan kahdeksan kilpailua, Obikwelu sanoo Euroopan yleisurheiluliiton EAA:n haastattelussa.
Nigeriassa syntynyt, mutta 15-vuotiaasta lähtien Portugalissa asunut Obikwelu oli neljä vuotta sitten Münchenin EM-kisoissa sadalla metrillä toinen Britannian Dwain Chambersin jälkeen. Mitalin väri kirkastui sittemmin kultaiseksi, kun Chambers jäi kiinni dopingista ja tunnusti käyttäneensä aineita jo ennen EM-kisoja.
Göteborgissa Obikwelu kohtaa kisan suursuosikkina Chambersin ja tukun muita eurooppalaisia huippunimiä kuten Ranskan Ronald Pognonin (10,17 tällä kaudella) ja Britannian Mark Lewis-Francisin (10,20). Sen sijaan Britannian karsintojen 100 ja 200 metrin kärkinimi Marlon Devonish on tulossa lähtöviivalle vasta 200 metrillä, jolla Obikwelun haastajiin kuuluvat myös Pognon (20,37) ja Ranskan mestari David Alerte (20,37).
- Olen toki suosikki, mutta en pöyhistele, sillä aina mukana on joku, joka voi yllättää. Olen valmistautunut kisoihin huolella, Obikwelu sanoo.
Ura jatkuu vuoteen 2010
Portugalilaisjuoksija Obikwelu jäi aikanaan luvatta siirtolaiseksi nykyiseen kotimaahansa oltuaan nuorten MM-kisoissa Lissabonissa vuonna 1994 Nigerian joukkueessa. Sittemmin hän työskenteli mm. rakennuksilla ja opiskeli iltaisin ennen kuin päätyi ystävien kautta portugalilaisen Belenenses-seuran yleisurheiluvalmentajien hoiviin.
