NYT suomalaissovelluksesta: "Kokeile, jos haluat löytää jotain odottamatonta"
The New York Times on listannut teknologiasivuillaan erikoisia mobiilisovelluksia, joiden avulla käyttäjä voi löytää internetin tietotulvan keskeltä uudenlaisia sisältöjä. Mukaan on valittu myös suomalainen älysovellus.
Lehden esittelyssä on neljä erilaista sovellusta: Secret, Whisper, Randid ja suomalaisen Futurefulin kehittämä Random.
Secret on NYT:n mukaan eräänlainen anti-Facebook-sovellus, sillä sen kautta sisältöjä jaetaan anonyymisti. Näin käyttäjät voivat jakaa verkossa sellaisiakin tuntemuksia, joita ei ehkä muuten tulisi jaettua.
Myös Whisperin kautta voi julkaista tekstipohjaisesti ajatuksia, joihin voidaan liittää aiheeseen sopiva taustakuva.
Randid-sovelluksen kautta voi jakaa omia kuviaan ja saada vastineeksi kuvia toisilta käyttäjiltä.
Suomalaisittain kiinnostava sovellus on Random. NYT:n mukaan Random on "kokeilunarvoinen sovellus erilaisen ja odottamattoman uutissisällön löytämiseen".
MTV Uutiset kokeili Randomia pikaisesti ja se vaikuttaa värimaailmaltaan melko räikeältä. Muuten sovelluksen yleisilme ja käyttölogiikka on melko suoraviivainen.
Sisältöjä haetaan sovelluksen ehdottamien avainsanojen avulla.
Tietyn artikkelin katsomisen jälkeen sovellus näyttää listauksen uusista avainsanoista, jotka kytkeytyvät jotenkin aiemmin luettuun aiheeseen.
Muutaman artikkelin lukemisen jälkeen käyttäjä saattaakin huomata jo päätyneensä avainsanojen kautta aivan erilaisiin uutisaiheisiin, mistä alkujaan lähti liikkeelle.
Näin on mahdollista löytää mielenkiintoisia ja uusia sisältöjä, tosin joskus saattaa olla sekavaa hahmottaa mitä kautta johonkin aiheseen on tullut päädyttyä.
Random on saatavilla iPadille ja iPhonelle. Androidille tai Windows Phonelle ei tällä hetkellä ole saatavilla kyseistä sovellusta.
Randomin rahoittajana on toiminut Skypen perustaja Janus Friis.
Uusimmat
-
13:35
Lahden moottoritiellä roihuaa roska-auto: Molemmat kaistat etelään päin poikki
-
13:34
F1-kuskien leikkimielinen pomppupallokisa sai brutaalin käänteen – "Ehkä minun ei olisi pitänyt toimia noin"
-
13:27
Ostatko sinäkin? K-ryhmästä paljastetaan kesän hittiruoat: Suomalaisilla yksi ylivoimainen suosikki
-
13:24
Nyt roiskuu! Mikko Rantasen taiturimainen show villitsi Stanley Cup -paraatissa
-
13:08
Vaarallinen vanki irrotti nilkkapantansa ja poistui luvattomasti Keravan avovankilasta toissa yönä – sama mies yritti karkuun vain viikkoa aiemmin
-
12:50
Apulannalla oli aikoinaan tavoitteena saada bändille mahdollisimman huono nimi – myös näitä nimiä he miettivät
-
12:35
Venäläisten vuosikymmeniä kestänyt viisumivapaus Ukrainaan päättyy tänään – MTV seuraa sotaa
-
12:34
F1-legendasta leviää nyt uusi video – lyttää suomalaismestarin ja käyttää Lewis Hamiltonista järkyttävää kieltä
-
12:19
Täydellinen ruokaratkaisu kesäkeleihin? Testaa Harri Syrjäsen salaattivinkki: "Törkeen hyvää, helppo tehdä..."
-
12:19
Poliisi epäilee yli 80-vuotiasta miestä kahdesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä Pohjois-Karjalassa
-
12:18
Venäläisten lähtemisen jälkeiset satelliittikuvat Käärmesaarelta paljastavat tuhot – nyt venäläiset sotabloggarit selittävät vetäytymistä: "Järjetöntä puolustaa kiveä"
-
12:12
Merkittävä uudistus jalkapallon MM-kisoihin – paitsioiden tuomitseminen mullistuu
-
12:00
Pride-tapahtuman esiintyjää häirittiin Oodissa – poliisi poisti paikalta henkilöitä
-
11:57
Poliisi pysäytti tuoreen Stanley Cup -mestarin – totuus selvisi nopeasti
-
11:46
Tappara teki ennätyksellisen miljoonatuloksen
-
11:42
Mies hukkui Seinäjoella – poliisi kaipaa apua vainajan tunnistamisessa
-
11:37
Mies menehtyi taltuttaessaan vauhkoontunutta lehmää
-
11:30
Moderni perhe -tähti hyppää juontajaksi Love Island USA -ohjelmaan – ilmoittaa uutisesta tyylikkään bikinikuvan kera
-
11:12
Pride-viikko huipentuu kulkueeseen – poliisi: "Tässä ei pitäisi kenelläkään olla moitteen sijaa"
-
11:05
Yhteensä seitsemän ihmistä loukkaantunut aamun aikana Pirkanmaan kahdessa rekkakolarissa
-
Lataa lisää