Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taleban sanoo vallanneensa viimeisenkin vastarintaliikkeen hallussa olleen alueen, vastarintaliikkeen mukaan taistelut jatkuvat

STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 06.09.2021 08:34

MTV UUTISET – STT

Afganistanissa ääriliike Taleban kertoo viimeisen vastarintaliikkeen hallussa olleen alueen eli Panjshirin laakson olevan nyt valloitettu. Talebanin näkemys on, että sota on ohi.

Vastarintaliike NRF kiistää Talebanin väitteet ja ilmoittaa, että taistelut Talebania ja sen tukijoita vastaan jatkuvat edelleen. NRF sanoo olevansa edelleen läsnä laakson "strategisissa paikoissa" Vastarintaliikkeen taistelijat kärsivät tappioita viikonlopun taisteluissa. Liikkeessä taistelee esimerkiksi Panjshiriin vetäytyneitä Afganistanin armeijan sotilaita.

Aiemmin alueen vastarintaliike ehdotti tiedotteessaan, että Taleban lopettaisi sotatoimet alueella. Vastineena myös vastarintaliike lupasi pidättäytyä taisteluista.

Vastarintaliike kertoi pyrkivänsä luomaan laaksoon oman hallinnon ja haluavansa toimia turvapaikkana ihmisille, jotka eivät koe oloaan turvalliseksi muissa maakunnissa. Panjshirin laakson taistelijat onnistuivat aikoinaan vastustamaan niin Neuvostoliiton miehitystä kuin Talebanin ensimmäistä hallintoa vuosina 1996–2001.

Taleban väitti jo viikonloppuna saaneensa haltuunsa lähes koko laakson, mutta sissijoukot kiistivät asian. Niiden edustaja kuitenkin kertoi, että Taleban oli surmannut viime taisteluissa tunnetun afganistanilaistoimittaja Fahim Dashtyn ja kenraali Abdul Wudod Zaran.

Yhdysvaltain Blinken matkaa Qatariin

Afganistanilaisten itsensä lisäksi kansainvälinen yhteisö pyrkii nyt totuttelemaan uuteen hallintoon. Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken vierailee maanantaina Qatarissa, jossa hänen on määrä keskustella esimerkiksi Afganistanin pääkaupungin Kabulin lentokentän avaamisesta uudelleen. Lentokentän avaaminen on tarpeen evakuointien jatkamiseksi ja kipeästi kaivatun humanitaarisen avun toimittamiseksi.

Keskiviikkona Blinken jatkaa matkaa Yhdysvaltain tukikohtaan Saksaan. Tukikohdassa majailee tuhansia afganistanilaisia, jotka ovat muuttamassa Yhdysvaltoihin. Saksasta käsin Blinken järjestää 20 maan virtuaalisen ministeritapaamisen yhdessä Saksan ulkoministerin Heiko Maasin kanssa.

Talebanin vauhdikas nousu valtaan Afganistanissa on asiantuntijoiden mukaan yllättänyt todennäköisesti myös itse ääriliikkeen. Tällä kertaa Taleban on luvannut aiempaa osallistavampaa politiikkaa kuin edellisellä valtakaudellaan vuosina 1996–2001.

Liike on esimerkiksi luvannut hallinnon, joka edustaa Afganistanin monimuotoisuutta. Naisia tuskin kuitenkaan nähdään johtotehtävissä.

Viimeksi vallassa ollessaan Taleban rajoitti naisten oikeuksia merkittävästi. Tällä kertaa Taleban on luvannut, että naiset saavat muun muassa osallistua yliopisto-opetukseen, kunhan opetusluokat jaetaan sukupuolen mukaan tai miehet ja naiset erotetaan toisistaan verholla.

Lue myös: Viimeistä Talebanista vapaata aluetta Afganistanissa puolustavat sissitaistelijat ehdottavat tulitaukoa

Lisää aiheesta:

Taleban pystyttää hallintoaan Afganistaniin: Ulkovallat puntaroivat suhteitaan äärijärjestöönTalebanit esittelivät paraatissa sotasaaliina saatua kalustoa: Pitkä rivi Humvee-ajoneuvojaMaailma odottaa Talebanin seuraavia askeleita – millainen hallitus Afganistaniin pystytetään?Vastarinta kytee talebanien valtaamassa Afganistanissa – kamppailua johtavat syrjäytetty varapresidentti ja edesmenneen uskonsoturin poikaVideo: Talebania on yritetty hävittää yli 20 vuotta – nyt äärijärjestö on pääkaupunki Kabulin laitamilla Afganistanissa taistelut keskeisistä kaupungeista jatkuvat – Talebanin pelätään valtaavan ensimmäistä kertaa maakunnan pääkaupungin sitten vuoden 2016
TalebanAfganistanUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Taleban
  • 1.10.17:52
    Afganistan

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Afganistan

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Afganistan

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen

  • 3.7.23:38
    Afganistan

    Venäjä tunnusti virallisesti Afganistanin Taleban-hallinnon