Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt on kylmä! Etelässä herätään hyiseen pakkasaamuun, kylmintä on tänään idässä – Kainuussa mitattiin yli 35 astetta pakkasta

Kimmo Brandt/Compic-Photos Oy/All Over Press
Julkaistu 15.01.2021 06:15

MTV UUTISET – STT

Pakkaset paukkuvat vielä tänään suuressa osassa maata. Kylmintä säätä on luvassa maan eteläosasta kaartaen maan itäosiin Pohjois-Karjalaan asti.

Etelä-Suomessa sää on poutainen ja selkeä, ja pakkasta on noin 20–25 astetta. Aamulla lämpötilat voivat olla jopa lähes 30 astetta pakkasella sisämaassa, kertoo Ilmatieteen laitos.

Kaikkein hyytävintä sää on päivän aikana Etelä-Savossa ja Pohjois-Karjalassa. Pakkasvaroitukset ovat tänään voimassa maan etelä- ja keskiosissa Ahvenanmaata lukuun ottamatta.

Lapissa jo helpottaa

Ilmatieteen laitoksen mukaan perjantain vastaisena yönä kylmintä oli Kainuussa, Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Kylmin lukema mitattiin Kainuussa Kuhmossa, missä mittari näytti 35,6 astetta pakkasta. Pohjois-Karjalan Juuassa jäätiin 34,1 pakkasasteeseen.

Sen sijaan Lapissa kovat pakkaset alkavat jo helpottaa. Koko maan lauhin ilma on Pohjois-Lapissa, missä pakkanen on heikentynyt alle kymmeneen asteeseen. Vielä torstain vastaisen yön kylmin lukema mitattiin Muoniossa 38,5 pakkasasteella.

Etelä-Lapissa paukkuvat vielä yli 20 asteen pakkaset, mutta iltaan mennessä pakkaset hellittävät myös siellä reiluun kymmeneen asteeseen, Ilmatieteen laitokselta kerrotaan.

Lue myös: Neljä tapaa pysyä lämpimänä paukkupakkasilla – pipo ei olekaan tärkein suoja!

Lisää aiheesta:

Nyt lauhtuu rajusti – näillä alueilla plussaa jo ehkä huomennaPakkasennätykset paukkuvat – Utsjoen Kevolla yli 40 astetta pakkasta ja yhä kylmeneeTalven pakkasennätys rikki Utsjoella – pohjoisen ja etelän välillä yli 40 asteen ero–38,7! Sodankylä jysäytti talven toistaiseksi kylmimmät lukemat: "Varsin tyypillinen talven alin lämpötila" – ensi yönä ennätys mennee uusiksiTakana syksyn hyytävin yö: Pakkasta lähes koko Suomessa, Lapissa mitattiin –9,5 astetta – katso lähipäivien ennusteSyksyn pakkasennätys rikki Sodankylässä – "Tavanomaista kylmempää"
SääTalviKainuuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen10:58
    Syksy

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"

  • ma16:27
    Japani

    Tallentui videolle: Kuljettaja taisteli tiensä ulos tulvivasta parkkihallista Japanissa

  • ma13:44
    Ilmastonmuutos

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • ma11:27
    Syksy

    Nyt sataa! Näin sadealueet vyöryvät Suomen yli: "Ukkostenkin mahdollisuus kasvamassa"

  • ma11:00
    Syksy

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"