Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juhlailta päättyi tragediaan: Läheiset löysivät 16-vuotiaan tytön raiskattuna ja murhattuna maakellarista Joutsenossa 2015

10:29Joutsenon teinimurha 2015 oli julma ja raaka - muistuttaa Valkeakosken teinimurhaaJoutsenon teinimurha 2015 oli julma ja raaka – muistuttaa Valkeakosken teinimurhaa
Julkaistu 26.01.2025 08:22
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Lappeenrannan Joutsenossa tapahtui lokakuussa 2015 julma teinimurha. Teko tapahtui perjantai-iltana ja se selvisi seuraavana päivänä, kun 16-vuotiaan tytön ruumis löytyi Rientolan nuorisotalon pihalla sijainneesta maakellarista. Tekijäksi paljastui tyttöä edellisiltana kotiin saatellut 19-vuotias nuori mies.

Nuoret olivat viettäneet perjantai-iltaa kotibileissä Joutsenossa. Kun 16-vuotias tyttö oli lähdössä juhlista kotiin ennen iltakymmentä, 19-vuotias poika ilmoittautui tälle saattajaksi. 

Kotibileissä ei ollut tapahtunut mitään erikoista, eikä kukaan juhlissa olleista nuorista osannut aavistaa, mitä pian tulisi tapahtumaan. 16-vuotias tyttö oli tuossa vaiheessa vahvasti päihtynyt, saattajaksi ilmoittautunut poika ei niinkään.

Tyttö ei kuitenkaan koskaan saapunut sovitusti kotiin. Läheiset soittivat poliisille jo perjantai-iltana, kun tyttöä ei kuulunut.

– Illalla partio kävi Joutsenossa pyörähtämässä, tyttöä ei näkynyt. Lauantaina aamupäivällä poliisille tuli uudestaan ilmoitus. Läheiset olivat edelleen huolissaan, ja he olivat jo itse selvitelleet, missä tyttö oli perjantai-iltana ollut. Poliisi katsoi, että tilanteessa oli edellytykset televalvonnalle, sijaintitietojen saamiselle. Tytön puhelin paikantui aika lähelle hänen kotiaan, joka oli lähellä tekopaikkaa, rikoskomisario Petri Korpisammal Kaakkois-Suomen poliisista kertoo Rikospaikan haastattelussa.

– Omaiset tekivät itse lähietsintää kodin lähellä. He etsivät joka kiven ja kannonkolonkin niin sanotusti ja löysivät tytön kuolleena maakellarista.

Lue myös: Teinitytön Joutsenossa murhannut alentuneesti syyntakeinen – sai silti elinkautisen

Ei mitään motiivia

Poliisit puhuttivat kotibileissä olleita nuoria ja myös 19-vuotiasta poikaa, joka oli saattanut tyttöä kotiin. Hyvin nopeasti selvisi, että nuorukaista oli syytä epäillä rikoksesta. Poliisit hakivat hänet kotoa.

– Hänen olemuksestaan näki, että siinä oli oikea tekijä. Hän myönsikin sitten heti tekonsa, Korpisammal sanoo.

Kuulusteluissa nuori mies kertoi lopulta hyvin yksityiskohtaisesti sen, mitä hän oli tehnyt tytölle. Mitään varsinaista motiivia teolle ei ollut.

– Ei hän pyrkinyt selittämään tekoaan oikeastaan millään lailla.

Tutkinnassa selvisi, että nuori mies oli ensin raiskannut teinitytön Rientolan nuorisotalon pihalla. Sen jälkeen hän oli surmannut tytön väkivalloin. Mies pahoinpiteli uhria nyrkein, potkimalla, kuristamalla ja kohdistamalla erittäin voimakasta väkivaltaa tytön päähän.

Lopuksi nuorukainen raahasi tytön ruumiin maakellariin. 

Lue myös: Joutsenon teinisurma - Epäilty katuu tekoaan

Elinkautinen alentuneesti syyntakeisena

Etelä-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi Nuutti Pietari Johnin elinkautiseen, vaikka hänet todettiin mielentilatutkimuksessa alentuneesti syyntakeiseksi. Päätös oli harvinainen, koska tavallisesti alentunut syyntakeisuus tarkoittaa lyhyempää vankeustuomiota ilman psykiatrista hoitovelvoitetta.

Oikeuden mukaan teinitytön murha oli poikkeuksellisen törkeä. Murhan lisäksi nuori mies tuomittiin törkeästä raiskauksesta ja hautarauhan rikkomisesta.

Itä-Suomen hovioikeus piti miehen elinkautisen tuomion ennallaan vuonna 2017.

Mitä kaikkea tutkinnassa selvisi teosta? Katso yllä olevalta videolta Rikospaikan juttu Joutsenon teinimurhasta.

Lue myös: Joutsenon murhajutussa käräjätuomio kuun lopulla: Syytteinä teinitytön raiskaus ja murha

Lisää aiheesta:

Viaton perheenisä ammuttiin kotiinsa teloitustyyliin – sama tekijä kaappasi myöhemmin lapsen KulosaaressaRikostoimittajan kommentti: Valkeakosken tragedia muistuttaa Seinäjoen teinimurhan ja Eveliina Lappalaisen tapon motiivien järjettömyydestäKoululaiset löysivät miehen ruumiin Kouvolasta tien pientareelta elokuussa 2015 – näin poliisi pääsi murhaajien jäljille: "Motiivina oli kosto"Koskelan tapaus muistuttaa Kotkan julmaa lapsimurhaa: 14-vuotias poika tapettiin matkalla discosta kotiin – kolme nuorta käytti silmitöntä väkivaltaaMies tappoi äitinsä ja tuntemattoman naisen Raahessa syksyllä 2017 – päiväkirjamerkinnät rikoksia edeltäviltä ajoilta ovat karua luettavaaTeinityttö murhattiin raa'asti ja piilotettiin maakellariin – MTV Uutiset seuraa oikeuskäsittelyä
Joutsenon teinimurhaHenkirikoksetVäkivaltarikoksetSeksuaalirikoksetRikospaikkaUutisohjelmien aiheetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Joutsenon teinimurha
  • 30.09.201613:19
    Rikos

    Teinitytön murha Joutsenossa oli poikkeuksellisen raaka ja julma – nuorelle miehelle elinkautinen

  • 16.09.201616:24
    Rikos

    Joutsenon murhajutussa käräjätuomio kuun lopulla: Syytteinä teinitytön raiskaus ja murha

  • 10.03.201614:39
    Rikos

    Joutsenon teinimurhasta syytetty määrättiin mielentilatutkimukseen

  • 04.03.201611:11
    Rikos

    Käräjillä puidaan Joutsenon murhaepäillyn syytettä hyväksikäytöstä

  • 18.02.201609:18
    Rikos

    Joutsenon teinisurma: 19-vuotiaalle syyte 16-vuotiaan tytön murhasta