Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nolo video kaatamassa Saksan puolustusministerin – seuraajan linja punnitaan heti tärkeässä Ukraina-kysymyksessä

40:31Media: Saksan puolustusministeri eroaa ensi viikollaKatso video: Saksan linja Ukraina-tukeen punnitaan puolustusministerin vaihtuessa.
Julkaistu 14.01.2023 23:31
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Toimittajan kuva

Heikki Piuhola

heikki.piuhola@mtv.fi

Nolo somevideo on muodostumassa viimeiseksi niitiksi Saksan puolustusministerin uralle. Näin uskoo vahvasti Saksan media, joka odottaa Lambrechtilta virallista eroilmoitusta maanantaina. 

Saksa joutuu vaihtamaan puolustusministeriään vakavassa tilanteessa. Euroopassa riehuu sota, ja Saksan pitäisi pystyä samalla uudistamaan heikot asevoimansa.

Nykyinen puolustusministeri Christine Lambrecht on kaatumassa viime kädessä siihen, että hän nosti uudenvuodenvideollaan Ukrainan sotavuotta muistellessaan päällimmäiseksi omat ”erityiset” kokemuksensa ja mahdollisuutensa tavata hienoja ja kiinnostavia ihmisiä.

Video huokui tilannetajun puutetta. 

Kohu syntyi aiheesta, mutta hänen virkansa hoitaminen ei ole vakuuttanut muutenkaan.

Esimerkki Lambrechtin varovaisesta linjasta saatiin Venäjän aloitettua suurhyökkäyksen viime vuoden helmikuussa.

– Kun muut maat lupasivat nopeasti aseapua ja ammuksia, Saksa ja Lambrecht lupasivat viisituhatta kypärää ukrainalaissotilaille. Siitä tuo kritiikki alkoi, kertoo MTV Uutisten Eurooppa-kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola Kymmenen uutisissa.

Lue myös: Saksalaismedia: Nololla videolla kohahduttanut puolustusministeri eroaa

Leopard-päätös punnitsee linjan

Lambrechtin seuraajasta ei ole vielä tietoa, mutta Saksan vaatimattomaksi moitittu tukilinja Ukrainalle joutuu ensi viikolla heti testiin. EU:n Ukraina-ryhmä kokoontuu, ja asialistalla on päätös Ukrainan pyytämistä moderneista Leopard-panssarivaunuista.

– Siinä Saksalla ja Saksan puolustusministerillä on ratkaiseva rooli. Tarvitaan Saksan lupa myös muiden maiden Leopard-toimituksille, Piuhola sanoo.

Lambrechtin seuraaja saa suureksi työkseen myös Saksan heikkojen puolustusvoimien uudistamisen. Siihen on luvattu rahaa jopa sata miljardia euroa.

– Lambrechtin aikana ei näitä rahoja olla saatu käytettyä, ja uuden puolustusministerin täytyy nopeasti saada parannettua Saksan puolustusteollisuuden toimia Saksan hyväksi.

8:28Miksi Saksa epäröi lähettää tankkeja Ukrainaan?Katso myös: Miksi Saksa epäröi lähettää tankkeja Ukrainaan?

Lisää aiheesta:

Saksa ryöpytyksen keskellä: Leopard-panssarivaunuja ei irronnut Ukrainalle – "Historia katsoo meitä, ja tämä on häpeällistä"Miksi Saksa ei lähetä panssarivaunuja Ukrainaan? Paine liittolaisilta kasvaa ja totuuden hetki koittaa huomennaSaksan puolustusministeri eroaa – päällimmäisenä syynä kohua herättänyt videotervehdys Saksalaismedia: Puolustusministeri eroaa – sai arvosteluryöpyn nolosta Ukraina-videostaUkraina pyytää aseapua Saksalta, mutta Saksa epäröi – puolet omista panssareista huollon tarpeessa: "Puhutaan valtavasta ongelmasta"Kommentti: Venäjän häikäilemätön hyökkäys pakotti Saksan muuttamaan periaatteitaan
SaksaUkrainan sotaMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • Eilen18:52
    Nato

    Kiistelty asepalveluslaki läpi Saksassa – nuoret protestoivat ympäri maata

  • Eilen18:41
    Armeija

    Saksalta päätös asevoimien kasvattamiseksi merkittävästi: "Ratkaiseva askel"

  • Eilen16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"

  • ke17:03
    Ukrainan sota

    Saksa: Ei merkkejä siitä, että Venäjä olisi valmis neuvottelemaan

  • 30.11.16:02
    Berliini

    Bileet vaarassa päättyä: Berliinissä klubit taistelevat henkiinjäämisestä