Nokia epäreilussa vertailussa: 20-vuotiasta "surkeaa" kännykkää verrataan uutuusluuriin
Brittiläinen teknologiasivusto Techradar ruotii sivuillaan, kuinka paljon paremmaksi kännykät ovat tulleet 20 vuodessa.
Heti jutun kärjessä väitetään tylysti, että vanhat Nokian kännykät olivat surkeita ja laitteiden teknisiä tietoja selaillessa ei ole ihme, että "kaikilla oli surkea olo 1990-luvulla".
Asiaa todistakseen sivusto on laatinut Nokian kannalta melko epäreilun vertailuasetelman: Siinä nimittäin verrataan vuonna 1994 julkistettua Nokia 232 -mallia Motorolan uuteen Moto X -älypuhelimeen.
Techradar toteaa, että vuotta 2014 ajatellen Moto X on hyvin samantyylinen, kuin Nokia 232 oli vuonna 1994: Se ei ollut liian kallis ja se tarjosi hintaansa nähden paljon tehoa. Tehoista puhuttaessa 20 vuodessa on kuitenkin tapahtunut paljon.
Nokia 232 -mallia oli tarjolla eri värisillä kuorilla, kuten Moto X -puhelinta (ja suurinta osaa muitakin nykypuhelimia). 232 sisälsi pienen LCD-näytön, johon mahtui 16 merkkiä, sekä signaalin vahvuudesta ja akun kestosta ilmoittavat merkit. Näytöllä oli myös merkinnät mm. käynnissä olevasta puhelusta.
Moto X sisältää puolestaan 5,2-tuumaisen Amoled-näytön, jonka tarkkuus on 423 pikseliä tuumaa kohti.
Kännykkäkamerat olivat vuonna 1994 etäistä unelmaa, kun taas nykyään kännyköillä tallennetaan jo hulppeita UHD-tason videoita. Esimerkiksi Moto X sisältää 13 megapikselin takakameran ja 2 megapikselin etukameran.
Nokia 232 käytti yhteyksissään analogista NMT-tekniikkaa. Laitetta oli mahdollista käyttää myös modeemina. Nopeudet olivat kuitenkin hieman eri luokkaa tähän päivään verrattuna, sillä nykyään bitit liikkuvat 4G-verkoissa yli 4000 kertaa nopeammin.
Myös akkujen kesto on kehittynyt huimasti, joskaan monen mielestä ei edelleenkään riittävästi. Perus-akulla Nokia 232 tarjosi 50 minuuttia puheaikaa ja 10 tuntia valmiusaikaa, joten nykykännyköiden akunkestot ovat tähän verrattuna yhtä juhlaa.
Vanhojen matkapuhelimien vertailu uutuusluureihin alkaa kuitenkin olla jo melko kulunutta virttä. Tekniikkaa jos mitä pitää katsoa omasta ajastaan käsin. 20 vuotta sitten Nokia 232 oli kehuttu tuote ominaisuuksiltaan ja muotoilultaan. Ensimmäistä kännykkäänsä tuolloin hankkineille Nokia 232 oli merkittävä hyppy pois lankapuhelimen ääreltä kohti mobiililaitteiden aikakautta - ei siis niinkään surkea laite.
Uusimmat
-
14:09
Vesa-Matti Loirin ja Renny Harlinin viimeisestä tapaamisesta äityi ikimuistoinen: "Tekemässä sitä, mikä meistä oli hauskinta"
-
13:56
Liminka suree liikenneturmassa kuollutta nuorta, kunta hiljentyy illalla suruhartauteen – "Onnettomuus on koskettanut vahvasti"
-
13:52
Traaginen onnettomuus vei nuoren hengen Limingassa – tältä turmanpaikalla näyttää
-
13:25
Mitä välipalaa lapselle? Nämä hiukopalat voit tehdä etukäteen valmiiksi: "Nopeaa ja vaivatonta"
-
13:14
Väkivaltainen hyppypotku kesken tv-haastattelun – Helsingin poliisi tutkii C Moren kameralle Olympiastadionin ulkopuolella tallentunutta tekoa
-
13:04
Venäläinen miljardööri kritisoi avoimesti Putinia: "Tämä sota on seurausta yhden henkilön hulluudesta ja vallanhimosta"
-
12:50
Poliisilta lisätietoa Nokian luhtitalopalosta: Sai alkunsa yhden huoneiston parvekkeelta
-
12:42
Latvian parlamentti: Venäjä tukee valtiollista terrorismia, Ukrainan mukaan Kreml menetti vuorokaudessa 200 sotilasta – MTV seuraa sotaa
-
12:40
Taiwan piti jo toiset sotaharjoitukset viikon sisällä – Kiina valmis käyttämään voimakeinoja saadakseen Taiwanin hallintaansa
-
12:40
Justin Bieber jakoi lukuisia somekuvia ja -videoita Helsingin konsertistaan: "Kiitos Suomi"
-
12:15
Iskikö Ukraina Valko-Venäjälle? Pekka Toveri Twitterissä: Jos tämä olisi Ukrainan isku, se olisi merkittävä
-
12:13
Elinikäinen kilpailukielto: Perheväkivaltatutkinnassa paljastui lisää asioita – ex-tyttöystävän kylmäävä viesti julki
-
12:04
Hoksaatko heti, mitä tässä tapahtuu? Kelli kuvasi kahta villihevosta joella, mutta näky hämmentää
-
12:03
Matti Mattsson kauhoi jatkoon EM-uinneissa
-
11:43
Angry Birds lennossa – Rovion tulos ja liikevaihto kasvoivat
-
11:41
Valtava rahapanos: HJK:lle miljoonia euroja tappiollakin – näin tie aukeaa vielä suurempiin summiin
-
11:40
Fortum seisottaa Meri-Porin voimalaa pitääkseen sähkön hintaa korkealla, väittää sähkönkäyttäjien toimitusjohtaja IL:lle
-
11:37
Kim Jong-un: Pohjois-Korea kukisti koronan – "Kansamme saavuttama voitto on historiallinen tapaus"
-
11:21
Salkkarit-hahmoja uhkaillaan vankilassa: "Katsokin, että hoidat sen illaksi"
-
11:15
Yle: Presidentti Halonen ja ex-pääministerit lensivät virkamatkoja venäläispankkien koneilla – tietämättään
-
Lataa lisää