Nitojasta tehty haulikko, vasaralta näyttävä pistooli – tällaisia itse tehtyjä aseita rosvoilta on takavarikoitu Suomessa
Viranomaiset löytävät toisinaan kotietsintöjen ja muiden toimien yhteydessä rikollisilta erilaisia itsetehtyjä tai muokattuja aseita. Vaarallisia aseita ei välttämättä aina edes tunnista sellaisiksi.
Pelkästään keskusrikospoliisin rikostekniseen laboratorioon omatekoisia aseita tulee tutkittavaksi vuosittain 30–40 kappaletta. Luku ei kuitenkaan ole koko totuus, sillä osa aseista voidaan tutkia suoraan poliisissa ilman laboratorion työpanosta.
– Toimivan ampuma-aseen tekeminen ei ole osaavalle kovin vaativa työ, arvioi tekninen tutkija Pauli Heiskanen rikosteknisestä laboratoriosta.
Käytännössä henkilö vain valitsee patruunalle sopivan putken, ja sen jälkeen kehittää menetelmän, jolla patruunan nallin saa syttymään.
– Näiden ratkaisujen jälkeen on vain mielikuvitus rajana, minkä näköisen tekeleen tekee. Epäilen, että kyseisillä tekijöillä harvoin, jos koskaan, on oma turvallisuus ensimmäisenä mielessä, hän arvioi.
Omatekoiset ampuma-aseet ovat yleensä laittomia, sillä ampuma-aseen valmistaminen ja hallussapito on luvanvaraista. Ne voidaan myös katsoa erittäin vaarallisiksi aseiksi, jos ne on tehty näyttämään muilta kuin ampuma-aseilta. Esimerkkejä tällaisesta ovat esimerkiksi niin kutsutut kynäpistoolit, joita ei välttämättä tunnista ampuma-aseiksi.

Tutkittavaksi tulee myös muokattuja aseita. Esimerkiksi niin kaasu- tai luotipatruunoille sopivaksi muunneltuja, normaalisti vain paukkupatruunoita ampuvia, starttiaseita tulee tutkittavaksi vuosittain Heiskasen mukaan alle 30. Myös ilmakiväärejä saatetaan muutella luvan vastaisesti.
Oma lukunsa ovat lyhennetyt aseet, tunnetuimpana esimerkkinä katkaistut haulikot. Lyhennettyä asetta on helpompi kuljettaa kätkettynä kuin täysimittaista asetta.
Oma lukunsa ovat deaktivoidut eli toimimattomaksi tehdyt ampuma-aseet, jotka on muutettu jälleen toimintakuntoisiksi. Deaktivoidun aseen hallussapito ei vaadi aselupaa. Aseista on tehty uudelleen ampumiseen soveltuvia esimerkiksi piippujen vaihdolla, sen poraamisella auki tai aseen lukkojen aktivoinnilla. Näitä on lähiaikoina takavarikoitu muun muassa liivijengeihin liittyvissä rikostutkinnoissa.
Uusimmat
-
20:22
Petri Kontiolalta röyhkeä osuma – tässä "tuuletuksessa" ei tiikerinsilmä herpaantunut sekunniksikaan
-
20:17
Mitä ihmettä? HIFK:n Ilari Melarilta käsittämätön veto – tempaisi törkeällä tavalla mailan naamaan, lensi pihalle
-
20:15
Kohtalokkaan eturauhassyövän vaaraa voi pienentää geeneistään huolimatta
-
20:05
Auto syttyi palamaan Itäkeskuksen Prisman parkkihallissa Helsingissä – tiloihin pääsyä joudutaan yhä rajoittamaan
-
20:04
Murskajaiset! Tappara höykyttää tylyllä tavalla KooKoota – Jori Lehterä naulasi, maalivahti vaihtui
-
19:58
Upeaan voittoon Meksikossa ajaneelta Sebastien Ogierilta merkittävä uutinen
-
19:52
Greta Thunberg ja presidentti Niinistö vihitään Helsingin yliopiston kunniatohtoreiksi
-
19:33
Salatut elämät -jaksossa kunnioitettiin edesmennyttä Jasmin Voutilaista
-
19:25
Iiro Pakariselta härkämäisiä otteita – Lukon maalitykki jäi jyrän alle ja loukkaantui, tästä oli kyse
-
19:20
Itsemurhien määrä on puolittunut 30 vuodessa, nuoret naiset tekevät niitä kuitenkin entistä enemmän – nämä asiat selittävät, miksi
-
19:20
"Seksuaalivähemmistöjen oikeuksista puhutaan liikaa" on väite MTV:n vaalikoneessa – se jakaa puolueet kolmeen ryhmään
-
19:13
Kultakuuppa liekitti täpötäyttä Isomäkeä, edelsikö maalia jäähyn paikka? – Hetkeä myöhemmin Ilves vastasi kaunokaisella
-
19:12
Haavisto: Unkari äänestää ensi maanantaina Suomen Nato-jäsenyydestä
-
19:02
Erdoganin mukaan Turkin maanjäristyksen tuhojen arvo miltei sata miljardia euroa – Suomi antaa 12 miljoonan lisätukea
-
19:02
Petteri vinkkaa mahtavan jauhelihatäytteen tortilloille: Testaa mausteinen pötkylä!
-
19:00
Auts! Tapparan tähtivahvistus Anton Levtchi jäi täysin vapaaksi – KooKoo mokasi karulla tavalla
-
18:58
Riitaa sovitellut mies puukotettiin hengiltä huvipuistossa 9-vuotiaan lapsensa edessä Saksassa – tekijä karkuteillä
-
18:55
Jenni Vartiainen täytti 40 vuotta – näin laulaja on muuttunut
-
18:48
Iivo Niskanen ja Krista Pärmäkoski palaavat ladulle Salpausselällä – tässä koko Suomen joukkue
-
18:45
Pitkä matematiikka dominoi jo kenties liikaakin: Suomen kielen korkeakouluopintoihinkin saa siitä enemmän pisteitä kuin äidinkielestä
-
Lataa lisää