Maalivahti Mikko Koskinen pelasi NHL-uransa viidennen nollapelin Edmonton Oilersin otettua 4-0-voiton New Jersey Devilsista perjantain kierroksella.
LUE MYÖS: Kyynärpäästä päähän – NHL:ssä jälleen uusi suomalaispelaajan loukkaantuminen
Koskiselle kertyi ottelussa 29 torjuntaa. Viime kauden neljän nollapelin jälkeen kyseessä oli kuluvan kauden ensimmäinen kerta, kun Koskinen nollasi vastustajansa.
Suomalaismaalivahti on ottanut kahdeksasta aloittamastaan ottelusta kuusi voittoa. Työjako Oilers-hankinta Mike Smithin kanssa on tuottanut tulosta.
– Hän on todella varma. Hän on koko ajan hyvin levännyt ja saanut harjoitella hyvin ennen aloitusvuoroaan. Hänet palkittiin siitä nollapelillä, kiitteli Edmontonin päävalmentaja Dave Tippett.
Samassa ottelussa New Jerseyn puolustaja Sami Vatanen sai vastustajan kyynärpäästä päähänsä ja joutui jättämään ottelun kesken.
Pisteille suomalaisista ylsivät Buffalon puolustajat ja , jotka syöttivät maalin mieheen joukkueen hävittyä Tukholmassa pelatussa ottelussa Tampa Baylle 2-3.

