NHL:n pistekärki Mikko Rantanen ilmiliekeissä – säväytti tempullaan jäässä maaten
Jääkiekon NHL:n pistepörssiä johtava Mikko Rantanen oli mukana Colorado Avalanchen molemmissa maaleissa, kun Detroit Red Wings kaatui lukemin 2–0.
Pääkuvan videolla Rantasen kommentit Detroit-voiton jälkeen.
1–0-maali syntyi ylivoimalla toisessa erässä. Rantanen irtautui Detroit-puolustaja Danny DeKeyserin vartioinnista maalin tasalle, ja jakoi Gabriel Landeskogin syötöstä terävän yhden kosketuksen tarjoilun luukulle Nathan MacKinnonille, joka pamautti kiekon reppuun (video alla).
Sama Coloradon ykkösnyrkki vastasi tehoillaan joukkueensa toisestakin maalista, ja siinä säväytti eritoten toisen syöttöpisteensä napannut Rantanen.
Detroit jahtasi tasoitusta ilman maalivahtia, kun kiekko päätyi Avalanchen puolustuspään aloituksesta laitaan. Rantanen kiiti sen perään, mutta Detroit-hyökkääjä Anthony Mantha esteli häntä kropallaan väkevästi. Rantanen kaatui jäihin, mutta survoi kiekon väkisin keskialueelle ketjukaverinsa MacKinnonin pelattavaksi. MacKinnon jakoi keskelle Landeskogille, joka leipoi loppulukemat tyhjiin ajassa 59.01 (video NHL:n verkkosivuilla).
Ottelun avainhahmoihin lukeutui myös Colorado-maalivahti Semjon Varlamov, joka koppasi nollapelin 24 torjunnallaan.
Rantanen viilettää kahdeksan ottelun pisteputkessa, jonka aikana hän on mättänyt huikaisevat tehot 4+12=16. NHL:n piste- ja syöttöpörssejä johtava Rantanen on kaikkiaan iskenyt kauden 27 otteluun tehot 11+34=45.
Lähimpänä Rantasta pistepörssissä on kahden pinnan päässä ketjukaveri MacKinnon (19+24=43). Seuraavina, seitsemän pistettä Rantasen perässä tulevat Tampa Bayn Nikita Kutsherov (11+27=38) ja Toronton Mitchell Marner (6+32=38).
Syöttöpörssissä Marner on Rantasta lähimpänä, kaksi syöttöpinnaa perässä.
Mainos
Suosituimmat videot
Mainos
Uusimmat
-
22:47
Déjà vu: Liverpool-fanit kokivat tutun oloisia kauhunhetkiä maalivahdin koomailusta
-
22:21
Toivo eloonjääneistä hiipuu – harvinainen lumivyöry merkityllä rinteellä hautasi alleen useita ihmisiä sveitsiläisessä hiihtokeskuksessa
-
22:16
Lewis Hamiltonin ja Nicole Scherzingerin yksityinen video päätyi hakkereiden kynsiin
-
22:11
Nyrkkeilytähti Tyson Fury solmi massiivisen yhteistyösopimuksen – arvoa yli 90 miljoonaa euroa
-
22:03
"Ehkä otin, ehkä en" koristaa glögihyllyä: Arsin K-Market on vuorattu Matti Nykäsen sutkauksilla, joita ei poisteta hyllyiltä mäkilegendan kuoleman takia – taustalla tempaus vuosien takaa
-
22:02
Turun liukkaus on sitä tasoa, että kaduillakin voi luistella – Anne näyttää videolla esimerkkiä: "Hyvinhän se onnistui"
-
21:53
Eurooppa jakautuu kahtia: Suurta osaa Eurooppaa hellii lämpöaalto, meidät valtaa kylmä pohjoisen ilmavirta
-
21:50
Liverpool isännöi herkullista huippukamppailua – Bayernin tähtimaalivahti Manuel Neuerin nykyvire puhutti studiossa
-
21:36
Valmentajaikoni Lionel Messistä: "Hän ei ole mikään jalkapalloilija"
-
21:34
Satakunnan Viikko: Olli Lindholm ei ollut kuvauskunnossa kuolemaansa edeltäneenä päivänä, kasvatti parransänkeä – "Tämä ei ole minun juttuni, mutta lupasin Juha Tapiolle"
-
21:30
Sote-lausunto ei valmistunut vielä iltakokouksessa – työ jatkuu aamulla, myös tiedustelulait esillä
-
21:11
Suomen MM-joukkueessa erimielisyys: Toni Nieminen piti selvänä, että hän lähtee MM-kisoihin – toisin kuitenkin kävi
-
21:06
Queen ja Adam Lambert esiintyvät Oscar-gaalassa – yhtyeen tarinan kertovalla elokuvalla useita ehdokkuuksia
-
20:55
Las Vegasissa herättiin harvinaiseen näkyyn – katso videolta, kuinka innoissaan lumisateesta voidaankin olla!
-
20:55
Mies jätti tuntemattoman naisen autoon halpamaisen yllätyksen parkkipaikalla, koska halusi ”nähdä reaktion” – poliisi pidätti
-
20:31
F1-tallin sponsorilla keuli testien avauspäivän jälkeen – fanit pudottivat takaisin maanpinnalle
-
20:25
Asiantuntija: Trump haluaa vain näyttää yrittävänsä rakentaa muurin – hallinnon haastaminen oikeuteen voi kaataa muurisuunnitelman lopullisesti
-
20:24
Kimi Räikkösen talli vaihtoi nimeä, F1-legenda surullisena: "Totta kai se sattuu"
-
20:20
Antti Niemi vertaa Liverpoolin suurta tähteä Sami Hyypiään: "Raskas menetys"
-
20:13
Ex-jalkapalloilijan koskettava tarina – pudotettiin juniorijoukkueesta 11-vuotiaana, palasi joukkueeseen myöhemmin ja voitti kolme pääsarjan mestaruutta
-
Lataa lisää