Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Navalnyin säätiön toiminta jäädytettiin Venäjällä – syyttäjän mukaan kyseessä on äärijärjestö

4:10Aleksei Navalnyin paino on tippunut 15 kiloa vankila-aikana – tämä miehen terveydentilasta tiedetäänKerroimme aiemmin: Navalnyi laihtui syömälakkonsa aikana rajusti.
Julkaistu 26.04.2021 12:19(Päivitetty 26.04.2021 13:09)

MTV UUTISET – STT

Venäjällä oikeus on keskeyttänyt toistaiseksi oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyin säätiön ja sen alueellisen verkoston toiminnan. Tuomioistuimen odotetaan myöhemmin kieltävän korruptionvastaisen FBK-säätiön toiminnan pysyvästi.

Syyttäjä haluaa luokitella säätiön ja sen alueellisen verkoston "äärijärjestöksi".

Navalnyi on itse tällä hetkellä vankilassa. Navalnyin toimisto Moskovassa kertoo Telegram-kanavallaan jakamassaan lausunnossa, ettei ryhmä voi enää toimia entiseen tapaan.

– Se olisi liian vaarallista työntekijöillemme ja tukijoillemme, lausunnossa todetaan.

Lue myös: Navalnyi kertoi lopettavansa syömälakkonsa

Ryhmä kuitenkin sanoo jatkavansa taistelua korruptiota, presidentti Vladimir Putinia ja valtapuolue Yhtenäistä Venäjää vastaan "henkilökohtaisella tasolla".

Korruptioselvitysten lisäksi Navalnyi tukijoineen on kampanjoinut niin kutsutun älykkään äänestämisen puolesta. Siinä ääniä pyritään keskittämään Yhtenäistä Venäjää haastaville ehdokkaille.

Venäjän äärijärjestölistalla on tällä hetkellä reilut 30 toimijaa, kuten Isis, al-Qaida ja Jehovan todistajat. Ryhmät eivät saa toimia Venäjällä, ja niiden toimintaan osallistumisesta voi saada pitkän vankeustuomion.

Venäjällä pidetään duumanvaalit ensi syksynä.

Juttua päivitetty kauttaaltaan 26.4.2021 klo 13.09.

Kerroimme aiemmin: Navalnyi-tukimielenosoituksia käynnissä ympäri Venäjää: useita satoja otettu kiinni

Lisää aiheesta:

Navalnyin liittolaista syytetään nyt "äärijärjestön" perustamisestaPutin hyväksyi lain, joka vie vaalikelpoisuuden "äärijärjestöjen" jäseniltäVenäjän parlamentin ylähuone hyväksyi "äärijärjestöjä" koskevan lain – katsotaan olevan suunnattu oppositiojohtaja Navalnyia vastaan Venäjä kovensi otteitaan: Passitti Navalnyin verkoston samalle listalle Isisin ja al-Qaidan kanssaVenäläissyyttäjät haluavat määritellä Navalnyiin yhdistetyt korruptionvastaiset ryhmät terroristi- tai äärijärjestöiksiNavalnyin tukijoita ja perheenjäseniä asetettu kotiarestiin – Navalnyi kannustaa vankilasta käsin ihmisiä kadulle sunnuntaina
VenäjäAleksei NavalnyiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen20:11
    Liettua

    Liettualaismedia: Venäjän ohjaama verkosto lähetti pommipaketteja kuriiripalveluilla

  • Eilen13:02
    Aleksei Navalnyi

    Aleksei Navalnyi myrkytettiin: Julia-vaimo esitti todisteet

  • ti21:10
    Vladimir Putin

    Putin nähty sotilaspuku päällä

  • ti17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • ti17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"