Berliini aikoo tavoitella kesäolympialaisia vuodeksi 2036. Pormestari Kai Wegner arvioi, että uudet kisat osoittaisivat, miten paljon Saksan pääkaupunki on muuttunut edukseen sadassa vuodessa.
Vuosi 1936 muistetaan natsi-Saksan isännöimistä olympialaisista, joissa ei-valkoiset urheilijat joutuivat Adolf Hitlerin ja monien muiden saksalaisten silmätikuiksi.
– Missä tahansa vuoden 2036 kisat pidetäänkään, ne tuovat natsi-Saksan olympialaiset takaisin ihmisten tietoisuuteen. Jos kisat olisivat taas Berliinissä, voisimme esitellä monikulttuurisen kaupunkimme, joka on avoinna koko maailmalle, Wegner korosti.
Berliini joutuu kilpailemaan olympiaehdokkuudesta ensin Saksan sisäisessä karsinnassa, joka ratkeaa vasta syksyllä 2026. Ehdolla ovat myös Hampuri, München ja Ruhrin alue.
Seuraavat kesäolympialaiset urheillaan 2028 Yhdysvaltain Los Angelesissa, ja Australian Brisbane toimii isäntänä vuonna 2032. Niiden jälkeen lienee taas Euroopan vuoro.