Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Näkökulma: Ruosteinen oululainen robotti on herännyt – ja se on HPK:n kannalta valtava ongelma

Kärpät juhli lauantai-iltana Hämeenlinnasssa.
Kärpät juhli lauantai-iltana Hämeenlinnasssa.
Julkaistu 27.04.2019 22:35
Toimittajan kuva

Marko Leppänen, Rauma

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

HPK:lla oli loistava tilaisuus päästä SM-liigan finaalisarjassa Kärppiä karkuun, mutta se nukkui onnensa ohi. Kärpät on haalinut juuri näiden tilanteiden takia laajan rosterin, joka kestää kolhut ja yksilöiden heikommat hetket. Oululaiset ovat puksuttamassa kovaa kohti tavoitettaan, vaikka joukkueen taso on kaukana maksimista.

HPK on pelannut loistavan kauden ja playoffit, mutta neljäs finaaliottelu paljasti karun totuuden. Virheitä ei saisi tulla yhtään, sillä rutinoitunut Kärpät iskee välittömästi.

Yksi nukahdus ylivoimalla, Oskar Osala karkuun ja maali. 1–1.

Pakki ”pintsaa” turhan korkealle ja vastahyökkäys, jonka päätteeksi Jasper Lindsten iskee tyhjiin. 2–2.

Kun Kärpät sai koneensa rullaamaan, ei HPK päässyt lopun takaa-ajoasemassa juurikaan järkeviin maalintekopaikkoihin.

LUE MYÖS: 

Kärppien vuoro onnistua vieraissa, tasoitti finaalisarjan Hämeenlinnassa – luottohyökkääjä iski tehot 2+0

HPK:n mokat herättivät ruosteisen robotin eloon. Ja kun Kärpät on kerran päässyt vauhtiin, sitä on vaikea pysäyttää.

Kärppien materiaalin ylivoimasta kertoo jotain, että joukkue on vahvasti kiinni SM-kullassa, vaikka kone puksuttaa 60 prosentin teholla.

Kärppien peli ei ole häikäissyt missään vaiheessa playoffeja, mutta aina se on onnistunut nostamaan itsensä tukasta ylös.

Mika Pyörälän menettäminen loppukaudeksi toi valtavan loven, minkä lisäksi monet kokeneemmat sotaratsut pelaavat pahasti vajaakuntoisena.

Ilmeisesti käsivammasta kärsivä Osala on yrittänyt sinnitellä mukana. Vaikka hän on kaukana täydestä pelikunnosta, tasoitusmaali alivoimalla lähti kuin vanhasta muistista.

Jussi Jokinen on sinnitellyt finaalit ilman tehoja. Jokinen joutui Kalevan mukaan istumaan välillä haastattelussa, kun hän ei pystynyt seisomaan paikallaan pitkään. Jokisen pelillinen anti on ollut ohut, mutta hän valaa pelkällä olemuksellaan luottamusta nuorempiin joukkuetovereihin.

LUE MYÖS: SM-liigan tähtihyökkääjän pelaaminen on ihmetyttänyt, onko Oskar Osala kunnossa? – "Ei sitä koskaan kukaan varmaan ole ihan täydessä iskussa"

Lasse Kukkonen? Tuskin Kukkonen on ollut 20 vuoteen keväällä täydessä tikissä, mutta hän on erikoistapaus, jolla on Jere Lehtisen kipukynnys ja Terminatorin kovuus.

Rasmus Kupari ja Aleksi Heponiemi ovat huipputaitavia yksilöitä ja viihdyttäviä pelaajia, mutta kivikovan viisikkopelin tekijämiehiksi heistä ei vielä ole. Vaikka Ville Leskinen on tehnyt kauden aikana hyvät tehot, hän puskee välillä yksin kolmea vastustajaa vastaan kuin nuori Ilja Kovaltshuk.

NHL:ään suuntaava Jani Hakanpää on tehnyt hämmentävän paljon sijoittumisvirheitä ja muita hasseja finaalien aikana. Kapteeni Atte Ohtamaa on kaukana siitä maajoukkueen luottopakista, joka hän on parhaimmillaan ollut.

Tämän tilanteen takia Kärpät on haalinut kovalla rahalla niin laajan kokoonpanon, että se kestää kolhut ja alisuorittamiset. Harvalla joukkueella on sellaista luksusta, että se voi heittää Jasper Lindstedin tasoisen pelaajan kolmosketjusta ykköseen ratkaisemaan ottelun.

LUE MYÖS: HPK kärsi kirvelevän tappion, kärkihyökkääjä vakuuttaa ettei bensa ole loppu – "Välipäivinä olemme hieman hapoilla"

Tilanne on raastava HPK:lle, jolta vaaditaan virheetön maksimisuoritus jokaisessa ottelussa.

Jos Kärpät ottaa jälleen mestaruuden, siinä ei ole ylivoimaisen loistokkuuden glamourista sädekehää, jota odotettiin ylivoimaisen runkosarjan jälkeen.

Mutta tuskin se oululaisia kiekkofaneja hirveästi häiritsee.  

Lisää aiheesta:

Kommentti: SM-liigan finaalit käynnistyvät erikoisen tilanteen keskeltäKommentti: Tämän takia SM-liigassa voi jysähtää vielä iso jymypaukku – Tapparan orastava ongelma vain pahenee KalPan käsittelyssäHIFK ei yhtäkkiä olekaan kriisiseura – Petteri Sihvonen suorana Pelicansin romahduksesta, Kärpiltä voi odottaa lisää liikkeitäNäkökulma: HIFK on kuin Stephen Kingin zombiekissa, joka nousee kuolleistaKärpät liigaluokan priimusoppilas – tässä SM-liigan joukkueiden joulutodistuksetKommentti: Pitääkö olla huolissaan, Tappara?
LiigaHPKKärpätJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 05:59
    Jääkiekko

    SM-liigaan palannut suomalaisvahti poikkeuksellisen rehellisenä: "Olisin antanut toisen käteni"

  • Eilen22:18
    Jääkiekko

    Jonne Virtanen päästeli kunnolla – terveiset Jukka Jaloselle

  • Eilen21:14
    Jääkiekko

    Kärpät voitti! Erikoinen pomppumaali valtavassa roolissa

  • Eilen19:21
    Jääkiekko

    Kärppäfaneilta tyly lakana Oulussa! Rymistelijän kohtelu kiehautti kaukalossa

  • Eilen15:46
    KooKoo

    SM-liigaluotsi avoimena shokkipotkuistaan – näin kehuttu Jouko Myrrä mullistaa KooKoota: "Ei mikään vanhan liiton tyyli"