Venäläiset lomailevat tänä vuonna eniten ja meksikolaiset vähiten, paljastaa Hotels.comin teettämä kansainvälinen selvitys 30 eri maan palkallisista vuosilomapäivistä ja arkivapaista. Suomessa lomapäiviä on enemmän kuin suurimmassa osassa muita maita.
Venäjällä lomaillaan tänä vuonna 40 päivää, Meksikossa 13. Suomessa lomapäiviä on 35 – yksi vähemmän kuin Ruotsissa, mutta saman verran kuin Norjassa ja enemmän kuin Tanskassa.
Arkivapaita, joita ovat Suomessa kirkollisten pyhien lisäksi uudenvuodenpäivä, vapunpäivä, juhannusaatto ja itsenäisyyspäivä, on maassamme tänä vuonna kymmenen. Eniten arkivapaita, yhteensä 19 päivää, osuu Argentiinaan. Vähiten niitä kertyy Intiaan, Kanadaan ja Brasiliaan, joissa arkivapaista nautitaan vain viiden päivän verran.
Selvityksessä on otettu huomioon vain arkipäiville osuvat vapaapäivät. Suomessa vuosilomapäiviä on laskettu olevan 25 virallisen 30:n sijaan, koska lauantaitkin kuluttavat vuosilomaa.
1. Venäjä. Yhteensä 40 lomapäivää, joista 28 vuosilomapäiviä ja 12 arkivapaita.
2. Italia. Yhteensä 36 lomapäivää, joista 24 vuosilomapäiviä ja 12 arkivapaita.
Ruotsi. Yhteensä 36 lomapäivää, joista 25 vuosilomapäiviä ja 11 arkivapaita.
3. Suomi. Yhteensä 35 lomapäivää, joista 25 vuosilomapäiviä ja 10 arkivapaita.
Ranska. Yhteensä 35 lomapäivää, joista 25 vuosilomapäiviä ja 10 arkivapaita.
Norja. Yhteensä 35 lomapäivää, joista 25 vuosilomapäiviä ja 10 arkivapaita.
Brasilia. Yhteensä 35 lomapäivää, joista 30 vuosilomapäiviä ja 5 arkivapaita.
4. Tanska. Yhteensä 34 lomapäivää, joista 25 vuosilomapäiviä ja 9 arkivapaita.
Espanja. Yhteensä 34 lomapäivää, joista 22 vuosilomapäiviä ja 12 arkivapaita.
5. Kolumbia. Yhteensä 33 lomapäivää, joista 15 vuosilomapäiviä ja 18 arkivapaita.
