Näin nopeasti hengenvaarallinen lumivyöry etenee – katso karmiva video Coloradosta
Lumivyöryt Coloradossa ovat tällä hetkellä jopa hengenvaarallisia, kertoo CNN.
Videolla näkyvät moottorikelkkailijat ovat onnekkaita jäätyään eloon.
Ensimmäisen kelkkailijan kiihdyttäessä vuoren rinnettä ylös kohti huippua, hän käynnistää lumivyöryn, joka pyyhkäisee toisen kelkkailijan mukanaan. Ensimmäinen lumivyöry panee käyntiin vuoren rinteellä vielä kaksi muuta lumivyöryä.
Vaaraan jäänyt kelkkailija selvisi hengenvaarallisesta tilanteesta, koska sai pidettyä päänsä vyöryvän lumen yläpuolella.
Viranomaisten mukaan kaksikon isoin virhe oli se, että he ajoivat rinnettä ylös yhtä aikaa.
– Kannustamme ihmisiä matkustamaan yksi kerrallaan vyöhykkeillä, joissa lumivyöryt ovat yleisiä. Tällöin mahdollisia pelastajia on enemmän, jos hätä iskee, Coloradon lumivyöryjen tiedotuskeskuksen johtaja Ethan Greene kertoo.
Pelottavaa katseltavaa
Greenen mielestä helmikuun alussa kuvattu materiaali kahden moottorikelkkailijan hädästä rinteellä on todella pelottavaa katseltavaa. Hän mukaansa lumimassojen mukaan vetämäksi jäänyt henkilö on onnekas ollessaan vielä elossa.
– Onneksi hän sai pidettyä päänsä lumen yläpuolella ja hänen kaverinsa pystyi kaivamaan hänet ylös.
Aiemmin tänä vuonna kaksi lumikelkkailijaa menettivät henkensä samalla alueella Coloradossa. Greenen mukaan vaaralliset olosuhteet johtuvat äskettäin sataneesta raskaasta lumimassasta, joka lepää vuorenrinteillä maata vasten jääneen kevyemmän lumen päällä.
Coloradon osavaltion lumivyörykartoituksen mukaan vaara on alueella kohtuullinen, mutta Greenen mukaan arviot voivat olla harhaanjohtavia.
Suomessa lumivyöryt ovat suhteellisen harvinaisia, mutta Pohjois-Suomen tuntureillakin niitä voi tapahtua. Tällä hetkellä Ilmatieteen laitoksen mukaan useilla alueilla pohjoisessa sekä luonnolliset että ihmisen aiheuttamat lumivyöryt ovat todennäköisiä.
Lue myös: Kolmannes briteistä ei usko, että Lappi on olemassa: "Se on joulupukin kuvitteellinen koti"
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: CNN ja Ilmtatieteen laitos
Uusimmat
-
17:21
Oppilaat etänä, mutta opettajat koululle töihin koronarajoituksista huolimatta – OAJ erittäin huolissaan: "Koetaan epäluottamuksen osoituksena"
-
17:03
Tässä on kuntavaalien uusi aikataulu – ehdokkaaksi voi ilmoittautua vielä toukokuussa
-
17:03
Suru-uutinen: valokuvaaja on kuollut yllättäen Bayern Münchenin stadionilla
-
16:58
Historiallisen EM-hopean juossut Lotta Kemppinen palasi Suomeen: "Hirveästi en ehtinyt nukkua"
-
16:55
No nyt on mahtava perunaohje! Testasimme, ja totta se on: "Oikeasti vaikeaa sanoin kuvailla..."
-
16:50
Ravintolat sulkeutuvat asiakkailta 15 maakunnassa huomisesta alkaen
-
16:46
HS: Presidentti Niinistö pitää kuntavaalien siirtoa järkevänä: "Oli vähintäänkin kysymysmerkkejä, voivatko ihmiset käyttää ydinoikeuttaan"
-
16:43
Ella Junnilalta purkautui villi tuuletus EM-pronssin ja SE-tuloksen jälkeen – "Taitaa tämäkin päivä mennä vielä vähän sulatellessa"
-
16:37
Yksi aihe jäi uupumaan Meghanin kohuhaastattelusta – sitten Twitteriin lävähti video, jossa herttuatar sanoo suorat sanat isästään ja sisarpuolestaan
-
16:31
Meteorologi täsmensi, minne vuorokauden kestävä hyinen ja luminen ydintalvi pelmahtaa ja missä on huonoin ajokeli: "Etelärannikkoa myöten voi olla lähes –20 astetta"
-
16:30
Kohuhaastattelun tehnyt Oprah Winfrey paljastaa – kuningatar Elisabet ja prinssi Philip eivät olleet mukana pohtimassa Meghanin esikoisen ihonväriä
-
16:21
Olympiavoittajalta kova väite: Johannes Hösflot Kläbolta likaista peliä läpi MM-kisojen – "Tämä on erityistä kiusaamista"
-
16:19
Kemiran Lappeenrannan tehtaan tuomio kumottiin hovioikeudessa – työntekijä altistui kloorivuodolle
-
16:17
Robert Heleniuksen vastustaja paljasti tietoja uusintaottelusta – manageri avaa suomalaisiskijän tilannetta
-
16:09
Erika Vikman poseeraa rohkeassa tyylissä: "Ylpeästi nainen"
-
16:06
Ministeriö antaa esityksen kuntavaalien siirrosta "niin nopeasti kuin mahdollista"
-
16:05
Tutkimus vahvistaa terveyshaitat: Huonot hiilihydraatit altistavat sydänoireille
-
15:55
Syyrian presidentillä al-Assadilla koronatartunta
-
15:47
Mehiläinen laajentuu Viroon – ostaa kaksi terveysalan yritystä
-
15:42
Yksivuotias norppa kuoli verkkoihin: "Ikäisekseen todella pieni"
-
Lataa lisää