Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n tiedot: 15-vuotiaan surma vaikuttaa sattumanvaraiselta – epäillään myös raiskausta

2:01Poliisi on pidättänyt alle 20-vuotiaan miehen Valkeakosken henkirikoksesta epäiltynäPoliisi on pidättänyt alle 20-vuotiaan miehen Valkeakosken henkirikoksesta epäiltynä.
Julkaistu 26.05.2024 13:37
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Poliisille tehtiin varhain lauantaiaamuna ilmoitus Pirkanmaan Valkeakoskella kadonneesta 15-vuotiaasta tytöstä, joka ei ollut palannut yöllä kotiinsa. Tyttö löytyi kuolleena läheisestä metsästä.

MTV Uutisten saamien tietojen mukaan Valkeakoskella tapahtunut 15-vuotiaan tytön surma vaikuttaa sattumanvaraiselta teolta.

Sisä-Suomen poliisin rikosylikomisario Jari Kinnunen kommentoi aiemmin tiedotteessa, että paikalle tulleille poliiseille oli selvinnyt aika nopeasti, että kyseessä on henkirikos.

Tytön kanssa iltaa viettäneet kaverit löysivät hänen ruumiinsa metsiköstä jalkakäytävän tuntumasta Naakan ja Laiskan kaupunginosien väliseltä alueelta, läheltä Valkeakosken keskustaa.

Lue myös: Mies otettu kiinni 15-vuotiaan tytön surmassa – poliisi: Sosiaalisessa mediassa liikkuu paljon väärää tietoa

Tapausta tutkitaan tappona.

– Voin vahvistaa, että epäilty on otettu kiinni myöhään illalla lauantaina ennen puoltayötä, rikosylikomisario Kinnunen kertoo MTV Uutisille.

– Tappo ei välttämättä ole ainoa rikosnimike, Kinnunen sanoo.

Lue lisää: 15-vuotiaan tytön epäilty surma: Tällaisen alueen poliisi eristi Valkeakoskella – kuvat

Kinnunen ei kerro, miten isossa seurueessa tyttö oli perjantaina illalla tai mihin asti seurue oli yhdessä. MTV Uutisten tietojen mukaan uhri on täysin kunnollinen eikä hänellä esimerkiksi ole rikollista taustaa.

Rikosylikomisario vahvistaa kiinniotetun olevan virallisesti epäilty henkirikoksesta.

Lue lisäksi: Kaverit löysivät 15-vuotiaan tytön kuolleena Valkeakosken metsästä – poliisi epäilee henkirikosta ja pyytää silminnäkijähavaintoja

Ilta-Sanomien tietojen mukaan tyttö oli aktiivinen Snapchat-viestipalvelussa perjantain ja lauantain välisenä yönä noin kello 00.30. Lehti on saanut useammalta henkilöltä tiedon puolenyön jälkeen lähetyistä viesteistä, joista yhdestä selvisi hänen olleen sisätiloissa yöllä hieman ennen puoli yhtä.

Myös MTV Uutiset on nähnyt viestin kuvakaappauksen, josta näkee viestin saapumisajan.

– En näihin pysty sinulle vastaamaan, koska kuulustelut täytyy saada ensin tehtyä, Kinnunen sanoo.

"Ystävät tekevät tässä karhunpalvelusta"

Naapuruston asukas kuvaili lauantaina MTV Uutisille havahtuneensa yöllä kovaan pitkäkestoiseen huutoon. Huuto kuului asukkaan mukaan noin kello 00.15 perjantain ja lauantain välisenä yönä metsän suunnalta, jonka poliisi oli lauantaiaamuna eristänyt.

Kinnunen ei halua kommentoida huutoasiaa MTV:lle, mutta sanoo, ettei poliisi usko sen liittyvän tapaukseen lainkaan.

– Nämä nyt ovat tällaisia. Siellä (sosiaalisessa mediassa) tuntuu liikkuvan kaikennäköistä. Siellä on ilmeisesti jo suurin piirtein ratkaistu tämä rikos. Ystävät tekevät tässä karhunpalvelusta poliisille.

Lue myös: Valkeakoskella herättiin perjantaiyönä kovaan huutoon: "Kesti ehkä 10–20 sekuntia" – aamulla metsään saapui poliisi ja ambulanssi

Kuinka poikkeuksellisena rikosylikomisario Kinnunen pitää tapausta omalla urallaan?

– Onhan tämä poikkeuksellinen tapaus. Näitä alaikäisiin kohdistuneita henkirikoksia on hyvin vähän Suomessa. Niitä on muutamia, ja silloin, kun niitä tulee esille, ihmisille tulee sellainen tunne, että tapahtuuko näitä paljon, Kinnunen sanoo.

– Mutta ei näitä oikeasti paljon tapahdu. Jokainen tapaus on tietysti valitettava, mutta onneksi tämä on harvinaista Suomessa.

Poliisi tiedottaa lisää Valkeakosken teinisurmasta tänään sunnuntaina iltapäivällä tai alkuillasta.

Lisää aiheesta:

Valkeakoski: Nuoret löysivät kuolleen ystävänsä somen avullaTämä kaikki Valkeakosken surmasta tiedetään nytIS: Valkeakoskella surmattu 15-vuotias tyttö lähetti someviestejä puolenyön ja metsästä kuullun huudon jälkeenMies otettu kiinni 15-vuotiaan tytön surmassa – metsään saapuneille poliiseille selvisi nopeasti, mistä on kyseValkeakoskella herättiin perjantaiyönä kovaan huutoon: "Kesti ehkä 10–20 sekuntia" – poliisi ei usko huudon liittyvän tytön surmaanPoliisi kiirehti Tampereen verityön rikospaikalle puolessatoista minuutissa –"Ei ollut enää mitään tehtävissä"
Valkeakosken surmaHenkirikoksetValkeakoskiKuolemantapauksetPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Valkeakosken surma
  • 22.9.13:53
    Rikos

    Valkeakoskella murhatun Vendin, 15, muistopaikka häpäistiin törkytekstein: "Kuvottavaa, oksettavaa, sairasta"

  • 18.9.13:20
    Henkirikokset

    Vendin, 15, raiskauksesta ja murhasta tuomittu hakee valituslupaa ja vaatii vyötään takaisin

  • 5.7.05:59
    Asian ytimessä.doc

    Murhatun Vendin, 15, kuolema aloitti tuskallisen huhumyllyn – näin täti ja sisko kertovat elämänsä raskaimmasta vuodesta

  • 4.7.17:09
    Valkeakoski

    Valkeakosken murhaajaa puolustanut sai viestejä: "Mitä jos omalle lapsellesi tehtäisi sama"

  • 4.7.14:56
    Hovioikeus

    Valkeakosken uhrin omaiset kommentoivat murhatuomiota: "Tämä on minimi, mitä uhrin ihmisarvo vaatii"