"Monet astmaatikot voisivat voida paremmin"
Vaikka Suomen astmatilanne on kansainvälisillä mittareilla mitattuna hyvä, dosentti, keuhkosairauksien ja allergologian erikoislääkäri Jussi Karjalainen huomauttaa, että monet astmaatikot voisivat voida paremmin. Hyvän hoitotasapainon myötä astmaa sairastava voi elää niin, ettei astma rajoita elämää eikä päivittäisiä oireita ilmene.
Karjalaisen mukaan hyvä hoitotasapaino on saavutettavissa jopa 70 prosentilla astmaatikoista.
– Emme ole missään nimessä siinä tilanteessa, että 70 prosenttia astmaa sairastavista olisi hyvässä hoidossa. Olemme kuitenkin lähempänä sitä kuin muut maat, Jussi Karjalainen kertoo.
Kun astmaatikko käyttää säännöllistä peruslääkitystä, se ei vielä tarkoita, että astmaa hoidetaan parhaalla mahdollisella tavalla. Karjalainen korostaa astman seurannan tärkeyttä, sillä monet saattavat tietämättään käyttää lääkkeitä väärin. Astmalääkereseptin voi helposti uusia lääkärissä ilman että kukaan kysyy yhtään astmaan liittyvää kysymystä. Niin ei pitäisi olla.
– Kun säännöllinen peruslääkitys on kunnossa, ihminen ei kuole eikä välttämättä joudu sairaalaan, mutta se ei vielä tarkoita, että menee hyvin. On harvoja paikkoja, joissa seuranta toteutuu.
Astmalääkkeitä käytetään liikaa
Tutkimusnäytön perusteella astmanhoito näyttää Suomessa tehokkaalta. Karjalainen kuitenkin toteaa, että hyvien hoitotulosten vuoksi on syntynyt yleinen harhaluulo, että ongelma olisi jo ratkaistu.
– Kannattaa olla ylpeä tuloksista, mutta tyytyväisyys on vaarallista.
Karjalainen on hoitanut vastaanotollaan paljon potilaita, jotka eivät ole saaneet asianmukaista hoitoa muualta.
– On sellaisia potilaita, jotka käyttävät paljon astmalääkkeitä, vaikka heillä ei ole astmaa ollenkaan.
Jotkut saattavat myös käyttää esimerkiksi oirelääkkeitä enemmän kuin tarvetta olisi. Ongelma on se, etteivät lääkärit tiedä, jos lääkkeitä käytetään väärin. Hoitolääke on tarkoitettu tulehduksen hoitamiseen, oirelääke taas oireiden lieventämiseen. Pelkällä oirelääkkeellä varsinainen ongelma ei poistu.
– Varsinkin nyt, kun siitepölykausi taas alkaa, astmaatikkojen olisi tärkeää kiinnittää huomiota siihen, mitä lääkkeitä käytetään ja kuinka paljon.
Uusimmat
-
20:34
Yhdysvalloissa sakotettiin ensimmäistä kertaa avaruusromusta
-
20:34
Espanjalaistaituri "syötti" hämmentävän maalin – maalivahdin hölmistynyt ilme kertoi kaiken: "Sellainen jarilitmas-tyylinen viimeistely"
-
20:28
Helsingin Pohjoisrannassa meressä öljyvahinko – "Merkittävä määrä öljyä mennyt mereen"
-
20:11
Matkustajan laukusta löytyi ladattu ase lentokentällä Yhdysvalloissa – miehen syyttävä sormi osoitti välittömästi kotiin päin
-
20:01
25-vuotias Pavel saattaa nousta Wagnerin johtoon – kuvattiin isänsä Jevgeni Prigozhinin haudalla
-
20:00
Salkkareissa dramaattinen kohtaus – hahmo jää auton alle
-
19:53
"Mistä se menee?" – Tappara-vahti ei voinut kuin seurata hölmistyneenä
-
19:45
Tässä on tiistain Mestarien liiga -kattaus – konsertin pilaaman pelinurmen kunto hämmästyttää: "Nyt pitää hoitaa hommat paremmin!"
-
19:40
Ruoan hinta lähtee laskuun – nämä tuoteryhmät halpenevat
-
19:18
Keskiviikkona huonot ajokelit – nyt tarkkana liikenteessä!
-
19:08
Kyhmyjoutsen vastusti poliisin käskyjä Helsingissä – video näyttää, miten neuvottelutilanne ratkesi
-
19:02
Britney Spearsin veitsivideot saivat aikaan yllättävän ilmiön, joka auttoi talousvaikeuksien kanssa paininutta rekvisiittaliikettä
-
19:01
Anita kärsi kummankin raskautensa aikana äärimmäisestä raskauspahoinvoinnista: "Se oli maanpäällinen helvetti"
-
18:56
Ukrainan turvallisuuspalvelu kertoo murtaneensa venäläisen vakoiluringin – MTV seuraa sotaa
-
18:55
Rikosseuraamuslaitos haluaa lapsivangit pois vankiloista – "Syytä selvittää"
-
18:41
Katujengit hyödyntävät sosiaalista mediaa – väkivaltavideot voivat tuoda mainetta ja kunniaa tietyissä piireissä
-
18:35
Näistä lähtökohdista gallupien ykkönen eli Pekka Haavisto starttaa presidenttikampanjansa: "Kestokakkonen"
-
18:19
Hunter Biden kiisti syytteet aserikoksista oikeudessa
-
18:17
Rukan maailmancup-viikonloppuun tehtiin historiallinen muutos
-
18:15
Sieppaaja nappasi New Yorkissa pyöräilleen Charlotten, 9 – perheen painajainen päättyi lunnasvaatimuksesta löytyneen sormenjäljen ansiosta
-
Lataa lisää