Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

MM-rallilegenda säväyttää suomen kielen taidoillaan! Miki Biasion lausui sydämellisiä sanoja sinivalkoisista sankareista

4:48Martini Racing on ikoninen brändi MM-rallissa – Miki Biasion säväyttää suomen kielen taidoillaan!Martini Racing on ikoninen brändi MM-rallissa – Miki Biasion säväyttää suomen kielen taidoillaan!
Julkaistu 29.08.2024 10:20
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

MTV Urheilun Tomi Tuominen vieraili Sardinian MM-rallin yhteydessä Sassarissa sijaitsevan Martini Racing Clubin tiloissa, josta löytyi nostalgisten b-ryhmäläisten lisäksi lajin kaksinkertainen maailmanmestari Miki Biasion.

– Terve, Miki!

Biasionia on luontevaa tervehtiä selkeällä suomen kielellä, sillä kuten jutun pääkuvana olevalta videolta ilmenee, 66-vuotias italialainen pystyy historiansa vuoksi käymään keskustelua myös härmäläisittäin.

Biasion ajoi rallin MM-sarjassa vuosina 1980–1994, kun mukana oli useita toinen toistaan kovempia suomalaiskuljettajia. Martinin väreihin teipatulla Lancialla Biasion kilpaili vuosina 1986–1991, ja tallikavereina ajoivat tuolloin sellaiset suuruudet kuin Markku Alén, Henri Toivonen ja Juha Kankkunen. Biasion itse nostaa suomalaisista puhuttaessa esiin myös Ari Vatasen.

– Olemme todella hyvät ystävykset. Olen kuukausittain yhteydessä Juhaan, Markkuun ja Ariin.

– Olemme onnekkaita, kun saimme elää rallin parhaat vuodet. Tämä oli kuin sirkusta eri maissa ja mantereilla. Vietimme vuosittain paljon aikaa yhdessä, joten meillä oli mahdollisuus ystävystyä. Suhteet ovat hyvät vielä vuosien jälkeenkin. Meille tarjoutuu aika usein mahdollisuus viettää aikaa yhdessä illallisen, viinilasillisen tai oluttuopillisen äärellä ja muistella rallin kultaisia vuosia.

Biasionille itselleen ne kaikkein kultaisimmat olivat vuodet 1988 ja 1989, kun hänet kruunattiin maailmanmestariksi.

Vuodet Lancialla olivat toki muutenkin ikimuistoisia. 41 MM-rallin saldo näinä vuosina oli huima: 16 voittoa ja kaikkiaan 29 palkintokorokesijoitusta.

– Kenelläkään muulla ei taida olla niin montaa voittoa näissä (Martinin) väreissä tai Lancia Deltalla.

– Martini-brändi on tehnyt moottoriurheilun historiaa, eikä vain Lancian kanssa, vaan myös esimerkiksi Porschen ja Fordin kanssa. Monet rallin maailmanmestarit ovat ajaneet näissä väreissä. Olen yksi heistä, ja olen hyvin ylpeä siitä.

Lisää aiheesta:

Sébastien Loeb riisti Tommi Mäkiseltä ainutlaatuisen hetken – suomalainen sai viimeisen naurun hämmästyttävien käänteiden jälkeenMM-rallinestori hulvattomana – haluaa jäähyväiset Kalle Rovanperän kanssa Suomessa"Yksi kaikkien aikojen rankimmista" MM-ralleista oli häikäisevä suomalaisnäytös – Henri Toivonen kävi sen jälkeen koskettavan keskustelun kartturinsa kanssaKommentti: Valtavan moni asia rallimaailmassa keskittyy Suomeen – asema himoitussa "triplakruunussa" puhuu puolestaanTommi Mäkisen poikkeuksellinen ystävyyden teko saa maailmanmestarin levittelemään käsiään – "Minkälainen urheilija oikein tekee niin?"Rallilegendat Alen ja Vatanen hekumoivat suomalaisen moottoriurheilun tulevaisuudesta
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen13:19
    Thierry Neuville

    Maailmanmestarilta rajua tekstiä, Hyundai-tähti sivaltaa pomojaan – "Kertoo kaiken"

  • ti17:17
    Sebastien Loeb

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • ti06:57
    Kalle Rovanperä

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä