Putouksen Vuoden sketsihahmokilpailun viime vuonna voittanutta Salme Pasia ei kohta enää nähdä keikoilla, kertoo hahmon isä Joonas Nordman.
Koomikko, käsikirjoittaja ja näyttelijä Joonas Nordman ampaisi koko kansan tietoisuuteen viime kaudella Putouksessa.
Miehen suloinen sketsihahmo liitto-orava Salme Pasi valloitti suomalaisten sydämet ja orava voitti Putouksen legendaarisen sketsihahmokisan. Sen jälkeen miehellä on riittänyt keikkaa.

– Putous on tuonut mukanaan paljon hyvää, muun muassa oravakeikkoja ympäri Suomen. Vaikka itsestäni oravahahmon repertuaarin pyörittäminen kerta toisensa jälkeen saattaa tuntua välillä vähän kyllästyttävältä, on yleisö aina innoissaan Salme Pasista. Se on ollut mukavaa huomata, Nordman sanoo.
Seitsemännelle kaudelle Putoukseen mukaan lähtevä Nordman aikoo kuitenkin keskittyä syksyllä uuteen sketsihahmoonsa. Liitto-oravan vuosi tulee miehen mukaan pian päätökseensä.
– Salme Pasilla on vielä joulukuussa joitakin keikkoja, mutta sen jälkeen on aika päästää mies takaisin päivätyöhönsä ay-liikkeeseen, Nordman sanoo.



