Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miss Suomi -semifinalistin kisa päättyi sääntörikkomuksen vuoksi: "Missit eivät saa olla naimisissa"

7:48Onko missikisoissa liian vanhanaikaiset säännöt?
Julkaistu 19.05.2017 10:45

MTV VIIHDE

Miss Suomi 2017 -semifinalisti Marjaana Savila joutui jättämään kisan kesken sääntörikkomuksen vuoksi. 

Raumalainen Marjaana Savila ehti edetä Miss Suomi 2017 -kilpailussa semifinaaliin asti, kun sai tietää, että ei voikaan jatkaa kilpailussa.

Savila ja Miss Suomi -kisoja järjestävä Sunneva Kantola vierailivat perjantaina Huomenta Suomessa kertomassa tapauksesta.

Savila joutui jättämään kilpailun kesken, koska hän on ollut naimisissa. Miss Suomi -sääntöjen mukaan missiehdokas ei saa olla äiti eikä naimisissa tai eronnut avioliitosta. 

– Joudumme noudattamaan kansainvälisiä sääntöjä. Missit ovat nimityksensäkin mukaan neitejä. Ihminen voi olla naimaton vain kerran eli se ei riitä, että on eronnut, Kantola selittää. 

Savila oli harmissaan kisan päättymisestä. Hän luuli olevansa sääntöjen mukaan "naimaton", sillä hän on eronnut vuonna 2014.

– Totta kai tämä harmittaa, mutta eteenpäin mennään positiivisin mielin. Kyllä varmasti uusia haasteita löytyy ja kisoja onneksi löytyy. Täytyy vain lukea säännöt ensi kerralla vielä tarkemmin, Savela sanoi. 

Vuoden 2017 Miss Suomi -kilpailun semifinalistit julkistettiin tänään tiistaina 16. toukokuuta Villa Grandessa Vantaalla.

Hallitsevalle Miss Suomelle Shirly Karviselle valitaan seuraaja syyskuussa.

Lisää aiheesta:

Missiemo Sunneva Sjögren rakkaudentäyteisessä otoksessa: "Olen kiitollinen joka päivä"Erikoinen käänne – nuori Miss Suomi -semifinalisti lähetetään Miss Maailma -kisoihin perintöprinsessan sijaanKaksi Miss Suomi -kokelasta jätti kisan kesken viime hetkilläMartina Aitolehti kommentoi Miss Helsinki -ikäkohua: "Säännöt ovat sääntöjä"Eino Makunen tiukkana MTV.fille: Silikonirintoja ei sallita Miss Suomi -kisoissa lähitulevaisuudessaMiss Suomen muodoista nousi kohu – "Kaikki ruoka punnitaan"
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 14.9.13:01
    Downton Abbey

    Downton Abbey -tähti, 43, raskaana ensimmäistä kertaa – taustalla valtava tragedia

  • 14.9.11:55
    Renny Harlin

    Harlinien lapset oppivat arjessaan kolmea eri kieltä – näin he kommunikoivat vanhempiensa kanssa

  • 14.9.09:10
    Juuso Karikuusi

    Juuso Karikuusi teki suuren päätöksen ja jäi "tyhjän päälle" – yllättävän puhelinsoiton jälkeen asiat loksahtivat paikoilleen

  • 13.9.13:03
    Tauski Peltonen

    Nämä asiat ovat Tauski ja Henna Peltosen suhteessa kielletty – "Vaimo ei ole koskaan kitissyt"

  • 13.9.10:30
    Jare Tiihonen

    Jare Tiihonen laukoo suorat sanat westendiläisistä kirjassaan: "Pelkkä ajatus naurattaa ja oksettaa"