Miksi naisille on kaikissa asioissa tärkeintä pelkkä ulkonäkö? Naiset vastaavat

Juttusarjassa naiset vastaavat joka viikko kysymyksiin seksiin, ihmissuhteisiin ja muuhun elämään liittyen!
"Miksi kaikki on naisille niin ulkonäköpainotteista? Kaikki asiat liittyvät siihen: meikki, vaatteet, hiukset, miehen ulkonäkö ja kaikki. Miksi nainen ei kelpaa itselleen sellaisena kuin hän on? Miksei mies kelpaa semmosena kun on?" kysyy nimimerkki Kyllästyttää.
Näin naisraati vastasi
"Tunnistan ainakin itsessäni sen, että haluaisin toki olla miehen silmissä haluttava ja ehkä täydellisin nainen. Mutta sehän ei todellakaan pidä paikkaansa. Naisen täytyy yrittää saada miehen huomio itseensä, jotta kokee olevansa hyväksyttävä. Naisilla on tunnetusti huono itsetunto, ja sitähän saa nostettua juuri meikeillä ja vaatteilla, sillä itsekin huomaa oikeanlaiset kuteet päällä olevansa kauniimpi."
– 22, parisuhteessa
"Ehkä itse kiinnität huomiosi ulkonäkökeskeiseen naiseen? Eivät kaikki naiset tälläydy. Itselleni seksi on tärkeää suhteessa, joten miehen on oltava riittävän kiihottava ja itsevarma. Liian kauhtunut olemus antaa kuvan, ettei pidä itseään arvossa. Epävarmuus ja harmaa hiirulaisolemus on iso turn-off, ja tällaiset miehet ovat usein myös mustasukkaisia, eli vältettävää seuraa."
– 33, avioliitossa
"Oman ulkonäkön kyttääminen liittynee epävarmuuksiin ja ruumuuden kokemukseen, jota media ja mainokset tuuttaavat korvat ja silmät täyteen koko elämän ajan. Väitettä siitä, että kumppaniksi (tai muuhun vastaavaan) kelpaa vain hyvännäköinen mies, en allekirjoita. Mielestäni naisten maaninen ulkonön kyttääminen liittyy nimenomaan omaan itseen ja omiin epävarmuuksiin."
– 33, avoliitossa
"Meidät naiset on kasvatettu niin. Kun pikkutytöstä asti seuraa, miten suvun naiset sekä heidän ystävänsä puhuvat, kommentoivat itseään ja muita, niin sinne se hiipii alitajuntaan. Samaa puhetta jatkoivat sitten miehet porukoissaan. Muutamankin kerran kuunnellut myös ihmettelyjä, kuten 'miten ihmeessä naapurin mies on nainut niin ruman naisen' tai muuta sellaista. Itse olen tästä aika hyvin pyristellyt irti. Meikkaan ehkä kaksi kertaa vuodessa ja muissa kiinnitän huomion persoonaan, en ulkonäköön."
– 54, avioliitossa
"Ei aina pitäisi yleistää. Kaikille naisille kaikki ei ole niin ulkonäköpainoitteista. Mutta toki joskus niin on. Kyse tuskin on siitä, ettei nainen kelpaa itselleen, hän vain haluaa olla "paras mahdollinen" kumppanilleen. Tässä kumppani voisi tehdä selväksi, että arvostaa naista kaikkien meikkien ja vaatteiden allakin, jos näin kokee, ja toisen ulkonäköpainotteisuus ahdistaa. Ja muiden kuin oman kumppanin ulkonäköpainotteisuudesta kenenkään tuskin kannattaa kantaa huolta. Antaa jokaisen elää omaa elämäänsä. Enkä allekirjoita sitä, ettei mies kelpaisi sellaisena kuin on. Uskon, että suurimmalle osalle naisista ulkonäköpainotteisuus koskee lähinnä itseä. Toki voi olla, että jos itse pitää hyvää huolta omasta ulkonäöstää, olettaa sitä myös toiselta. Mitä pahaa siinä on?"
– 33, parisuhteessa
Mitä itse haluaisit kysyä naisilta?
Uusimmat
-
23:02
Näin Veikkauksen rahat jaettaisiin jatkossa yhdistyksille – työryhmä siirtäisi rahapelirahojen jakamisen selvemmin poliitikoille
-
22:55
Matias Maccelli alusteli, Juhamatti Aaltonen päätti illan tyylillä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:48
Kalle Rovanperä taisteli kehnojen säätöjen kanssa – "Hävisimme aika paljon"
-
22:43
Donald Trump nousee jälleen parrasvaloihin – tätä asiantuntijat ennakoivat tapahtuvan Trumpin puhuessa seuraajilleen
-
22:37
Jari-Matti Latvala pettyi Toyotan avauspäivään – "Tiesin, että takkiin tulee"
-
22:27
Teemu Sunisella liian suuri kalustoero kärkikuskeihin – "Ei täällä ole ketään, joka on ajanut samalla autolla kovempaa"
-
22:15
Alfa Romeo fiilisteli uudella F1-autollaan – tältä Kimi Räikkösen tuleva työkalu näytti radalla
-
22:15
Britannian korkein oikeus ei anna Syyriaan lähteneen Isis-vaimon palata – ei enää minkään maan kansalaisuutta
-
22:07
Pelicansin kone meinaa yskähdellä – Tommi Niemelältä tyhjentävä niputus
-
21:44
Häikäisevä näky: Miehet kipusivat pilvien yläpuolelle kuvaamaan maisemia – "Miten taianomainen aamu"
-
21:40
Kärpät jätti kylmänviileästi kolme tähtipelaajaa huilaamaan – nuorten MM-hyökkääjä taas esillä
-
21:30
Ministeriö ojentaa Etelä-Suomen avia koronarajoituksista: Asiakasmäärää ei rajata vaan kuntosalit laitetaan säppiin
-
21:21
Uniikkia kuvaa Ilkka Herolan hopeajuhlista! MM-kulisseista napattu video paljastaa upean hetken
-
21:17
Kalle Rovanperä näytti avauspäivän päätteeksi hapanta naamaa – asiantuntijan arvio ei tiedä suomalaiselle hyvää
-
21:15
Matias Maccellin show ei riittänyt mihinkään – SM-liigan TV-ottelussa hurjat maalikarkelot
-
21:10
Poliisin jengiläisiä suojelevat salauskäytännöt hämmentävät – rikostoimittaja: aiheuttaa ison ongelman
-
21:01
Käyvätkö miehet strippibaareissa muuten kuin polttareissa? Miehet vastaavat: "Aikansa elänyt konsepti"
-
21:00
14 vuoden odotus ohi! Ilkka Herolalta terveiset edellisille MM-sankareille Hannu Manniselle ja Anssi Koivurannalle – "Pahoittelut siitä"
-
21:00
Prinssi Harrylta erikoisen avoin kannanotto brittihovia kohauttaneesta The Crownista: "Se antaa karkean idean siitä elämäntyylistä"
-
20:54
MM-kultaleijona Anssi Salmela pidensi sopimustaan Ilveksen kanssa
-
Lataa lisää