Miksi mies tyydyttää seksin aikana itse itseään eikä anna minun auttaa? Miehet vastaavat
Juttusarjassa miehet vastaavat joka viikko lukijoiden kysymyksiin seksiin, ihmissuhteisiin ja muuhun elämään liittyen!
"Miksi mies esileikin aikana ennemmin stimuloi penistään itse kuin antaisi minun kosketella sitä? Samaan aikaan ottaa hiuksistani kiinni ja tyrkyttää ylävartaloaan, ohjaa minua nuolemaan hänen nännejään. Tällainen sama tapa toistuu aina.
Olen pyytänyt tyydytystä yhdynnän kautta, mutta hän helposti turvautuu tyydyttämään itseään kädellä loppuun asti. 'Kunnon paneminen' ei ota luonnistuakseen, vaikka asentoja ollaan vaihdeltu. Muutama työntö, ja lorpahdus tulee. Taas palataan alkutilanteeseen, hänen hyväilemiseen siihen saakka, että mies laukeaa. Sormin hyväilyä saan vastapalveluksena ja nykyään sekään ei toimi. Se on turhauttavaa, ja olen asiasta hänelle sanonutkin. Toisin sanoen meillä ei yhdyntä toimi ja jään vaille kunnon tyydytystä. Itse en välittäisi aina vain haaveilla kunnon p*nosta.
Kohta ollaan vuosi yritetty yhdyntää harrastaa, mutta keskeytykset ja hänen hyväilyyn panostaminen pilaa fiiliksen. En tiedä, kauanko jaksan enää odottaa, että miehen 'veitikka' alkaa pelittää. Mikä on vikana?" Kyselee nimimerkki Turhautunut85.
Näin miehet vastasivat
"No, vaikka se olisi yksi syy, että kaveri katsoo pornoa ja ’tumputtaa’ usein. Ei ole niin tuntoa yhdynnässä. Veitikka pysyy reippaana, jos välillä vähän räplää, mutta liika on liikaa. Ei siinä oikein muuta ole kuin jutella asiasta ja katsoa, miten käy."
– 41, naimisissa
"Se. että miehesi ei halua harrastaa yhdyntää kanssasi, on kyllä mielestäni perin kummallista. Itse voisin harrastaa seksiä useitakin kertoja päivässä. Olen huomannut, että mitä kauemmin esileikki kestää, sitä kauemmin mies kestää yhdynnässä ennen laukeamista. Miehen peniksen hyväily niin, että käydään aivan laukeamisen rajalla, lopetetaan hetkeksi ja jatketaan uudelleen samaan pisteeseen aiheuttaa sen, ettei penis olekaan enää niin herkkä stimulaatiolle ja täten yhdyntäkin kestää pidempään."
– 28, parisuhteessa
"Valitettavasti kyse lienee ainoastaan siitä, että toivomasi yhdyntä ei tuo hänelle riittävästi stimulaatiota syistä, joista teidän tulisi keskustella."
– 50, naimisissa
"Ehkäpä paineita suoriutua yhdynnästä kunnialla, saattaa olla takana ennenaikaisia laukeamisia tai vaikkapa pelko raskaudesta tai muuta vastaavaa. Jos ei muuten ole erektiossa vikaa ja laukeaa käsipelillä, niin melko varmasti joku ajatus kaivertaa mieltä yritettäessä yhdyntää."
– 36, sinkku
"Miehesi on selvästi vaikea saada yhdynnässä riittävästi stimulaatiota penikseen. Kädellä se onnistuu, mutta otteen pitää olla täsmälleen oikeanlainen. Oikeaa kosketusta voi tuskin kukaan muu oppia, jollei hän sitä opeta. Kyseessä on vaikea yksilöllinen tekniikkalaji, jota vain harva nainen oikeasti osaa. Itselläni erektion jatkuminen pitkään edellyttää yhdynnässä kosketuksia muihinkin paikkoihin kuin penikseen, muun muassa sisäreisiin. Siksi asento on todella tärkeä, mutta onnistuu esimerkiksi lähetyssaarnaajassa helposti, kun saan asetella naisen jalat sopivaan asentoon.
Miehelläsi yksi tärkeä stimulaatiokohta ovat selvästi nännit. Miehesi herkkien kohtien selvittäminen saattaisi olla ratkaisun avain. Kun kosketus kriittisiin paikkoihin on oikea, erektio voi kestää todella pitkään. Asia vaatii mieheltäsi rohkeutta keskustella, selvittää ja kokeilla yhdessä. Yritä lähestyä asiaa jotenkin muuten kuin tekemällä siitä ’ongelma’. Opeta myös miehellesi, millainen kosketus ja rytmi toimii sinulle."
– 58, sinkku
"Seisooko miehelläsi silloin, kun hän masturboi pornoleffoja katsoen? Hän ei selkeästikään ole panomiehiä, ja nännien nuoleminen kuulostaa oudolta. Jotkut naiset luulevat, että miehet kiihottuvat siitä kovasti, mutta käytännössä homma on eri. Siitä kertoo jo kyseisen esileikin puuttuminen heteropornosta. Jos miehesi ei ole vuoden aikana kyennyt panemaan kunnolla, jossain on vikaa ja se kannattaa selvittää keskustelemalla. Lopputulema voi olla, ettei hän kiihotu naisista."
– Herra 47, avioliitossa
Mitä itse haluaisit kysyä?
Uusimmat
-
16:37
Norjalainen hiihdon MM-mitalisti lopettaa uransa – kertoi päätöksestään suorassa lähetyksessä
-
16:36
Luulitko, että Suomessa on tiukkaa? Monessa Euroopan maassa on käytössä paljon järeämpiä koronarajoituksia
-
16:32
Rauman telakalla palataan asteittain töihin – työt aloitetaan jo tänään
-
16:25
Ristomatti Hakola hämmentyi ruotsalaistoimittajan kysymyksestä – edessä odotti Iivo Niskasen antama käsittely
-
16:20
Mitä tänään päätettiin? Tässä ovat hallituksen uudet koronarajoitukset ja näillä alueilla ne tulevat voimaan
-
16:18
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Helsingissä Laakson sairaalan osastolla todettu koronavirustartuntoja
-
16:12
Eero Hirvonen sivuun yhdistetyn avauskilpailusta
-
16:05
Pk-seutu linjasi: Koulut eivät palaa lähiopetukseen toisella asteella, yksityiset kuntosalit ja kaupunkien harrastustilat kiinni heti ensi maanantaina
-
16:04
Jennie pelasti koiransa jäisestä pulasta – "Sillä ei olisi ollut mahdollisuuttakaan selviytyä"
-
16:01
Iloinen ja positiivinen Mustafa etsii rakkautta – tutustu Maajussille morsian maailmalla -komistukseen!
-
15:56
Ruotsin hiihtotähdeltä tyly temppu – "Halusin vain lähteä pois täältä"
-
15:55
Puupohjaista vaatekuitua valmistava Spinnova avaa kaupallisen mittakaavan tehtaan Jyväskylään – aloittaa yhteistyön H&M:n kanssa
-
15:45
Entinen rikosylikonstaapeli sai sakot luvattomasta tiedonhankinnasta Jari Aarniolle – "Poliisin työlle syntyvää mainehaittaa ei ole pidettävä vähäisenä"
-
15:36
Pekka Haavistoa epäillään kahdesta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta – syyteharkinta käynnissä
-
15:26
Puoluetuki noussut uuteen ennätykseen – viime vuonna puolueet saivat rahaa 4,3 miljoonaa euroa
-
15:23
"Jopa koko uran parasta" – Suomen MM-hiihtojoukkue sai yllättävän piristysruiskeen
-
15:23
Koronatikku katkesi ja juuttui nenään Rovaniemellä, koko erä testitikkuja pois käytöstä – "Ei mikään kiva juttu"
-
15:23
Mitä ruotsalaishiihtäjä oikein teki? Norjalaistähti sivalsi sprinttifinaalin jälkeen – "Todella outoa"
-
15:05
Oikeutta eläimille lyttää koirayhdistysten reaktion suojelukoirakohuun – "Menetelmät vähintään hiljaisesti hyväksytty"
-
15:02
Korona ja koulu: Hiihtolomalla olevat pk-seudun oppilaat palaavat viikoksi pulpetin ääreen, sitten jälleen etäopetukseen – rehtori näkee asiassa hyviäkin puolia
-
Lataa lisää