Harva muistaa tai tietää, mutta Inter Milanin argentiinalainen maalipyssy Mauro Icardi oli kallein 14-vuotias pelaaja Espanjassa, kun hän allekirjoitti sopimuksen Barcelonan kanssa vuosikymmen sitten. Icardin perässä olivat tuolloin kaikki Euroopan suurseurat.
MAINOS
Barcelona - Inter Milan suorana lähetyksenä C More Sport 1:lla ja suoratoistopalvelussa keskiviikkona 21.55
Artikkelin videossa Mestarien liigan toisen ottelukierroksen upeimmat maalit.
– Icardi halusi vain Barcelonaan. Se oli hänen päätöksensä. Se oli seura, jota hän oli aina rakastanut, Icardin Gran Canarialta löytänyt agentti Abian Morano Santana kertoi ESPN:lle.
Lionel Messin tavoin Argentiinan Rosariossa varttunut Icardi muutti yhdeksän vuotiaana Gran Canarialle. Morano havaitsi potentiaalin heti.
– Löysin hänet Las Palmasista. Näin hänet 12-vuotiaana pelaamassa PSG:tä vastaan. Hän oli jo tuolloin fyysisesti ilmiömäinen. Rakastuin välittömästi ja esittelin itseni hänen perheelleen.
Icardilla oli Moranon mukaan 13-vuotiaana 13 virallista tarjousta pöydällä. Liityttyään Barcaan, hän oli yksi akatemian parhaiten palkattuja pelaajia. Kahden ensimmäisen kauden aikana Icardi oli joukkueen paras maalintekijä iskettyään ensimmäisellä sesongilla 19 ja toisella 17 osumaa. Hyökkääjä jätti seuran kuitenkin kolmannen kauden puolivälissä.
LUE MYÖS: Tuomas Virkkusen kommentti: Cristiano ja Alex – enemmän kuin ystävyyttä

