Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi 5-vuotias kulkee vielä rattaissa? Näin vastaa erään lapsen äiti

Kuvituskuva, ei liity tapaukseen.
Kuvituskuva, ei liity tapaukseen. Lehtikuva
Julkaistu 26.08.2016 07:46

MTV LIFESTYLE

Kun näet 5-vuotiaan istuvan rattaissa, mikä on ensimmäinen reaktiosi – ihmettely, naurahdus, ehkä tuomitseminen? Näihin reaktoihin kyllästynyt äiti päätti kirjoittaa avoimen kirjeen kaikille asiaa paheksuville. 

Miksi ihmeessä 5-vuotias on vielä rattaissa? Onko hän hemmoteltu, laiska tai vanhemmat ylihuolehtivaisia? Ainakin hän on ilmaista bussikyytiä vailla, se nyt on sanomattakin selvää. 

5-vuotiaan tyttärensä kohtaamaan jatkuvaan paheksuntaan kyllästynyt äiti Rachel Bitmead väsyi puolustelemaan lapsensa tilannetta ulkopuolisille. Siksi hän päätti kirjoittaa avoimen kirjeen kaikille silmiään pyöritteleville tuntemattomille, kertoo The Mighty -sivusto.

– Syy, miksi tyttäreni istuu edelleen rattaissa (eikä muuten erityisemmin pidä siitä) on, että hän sairastaa hypermobiliteettisyndroomaa. Jos hän kävelee liikaa tai on liian lämmintä, hänen jalkansa ja nilkkansa ovat todella kipeät. 

Bitmeadin tytär ei kirjaimellisesti pysty kävelemään – jos äiti nostaa lapsen syliinsä, tämä ei pysty kietomaan edes jalkojaan hänen ympärilleen. Lapsi syö kipu- ja tulehduslääkkeitä niin pitkään, että vaiva helpottuu, sillä rattaiden tarvitseminen ei ole jatkuvaa vaan kausittaista. 

– Hän on ollut vuoden verran niin hyvässä kunnossa, ettei rattaille ole ollut tarvetta, mutta lomallamme hän ei malttanut olla paikallaan ja väsytti itsensä. Koska rattaat eivät olleet mukana, mieheni kantoi häntä suurimman osan ajasta. 

– Seuraavan kerran kun näet rattaissa lapsen, joka on mielestäsi jo liian vanha käyttämään niitä, älä tuomitse tai oleta, että joko lapsi tai hänen vanhempansa ovat laiskoja. Älä kuiskuttele vanhempien selän takana tai kurtista kulmiasi vihaisesti. Ensinnäkin se, että lapsi on rattaissa, ei kuulu muille ja toiseksi, lapsen rattaissa oloon voi olla erittäin hyvä syy. 

Video: Muista, että vaunuissakin tulee äkkiä liian kuuma.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: The Mighty

Lisää aiheesta:

Jen julkaisi ohjeet vammaisen lapsensa kohtaamiseen: "Saapumisemme on saanut uima-altaan tyhjäksi viidessä minuutissa"Äiti hermostui päiväkodin toimintaan – vievät lapsen ulos kielloista huolimatta: "Joka päivä hän tulee kotiin mudan peitossa"Äidiltä kysyttiin, eikö hänen lapsensa ole "liian vanha" käyttämään vaippoja – kirjoitti napakan vastineen: "Ei ole mitään syytä tuomita lasta"Lauran teksti muistuttaa: Jos et saa lastasi kuriin julkisilla paikoilla, joku muu saa – "uskomatonta, miten moni aikuinen ei vieläkään käsitä tätä"Lapsivapaalle lomalle lähtenyt nainen päätyi istumaan lentokoneessa lapsi sylissään – selittää, miksi: "Itse olisin jo itkenyt"Lapset käyttäytyvät huonoiten vanhempiensa läsnä ollessa – mutta miksi?
PerheLapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Perhe
  • 19:21
    Vanhemmuus

    Wenla asuu lapsensa kanssa puolet vuodesta poissa kotoa – "Ei muuta kuin vauva kainaloon ja menoksi"

  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 29.10.09:42
    Takaisinvedot

    Vauvanvaatteissa vakava vaara – ota nämä heti pois käytöstä!

  • 26.10.18:50
    Muistisairaudet

    Muistisairaus haastaa läheiset – tällainen koti on turvallinen

  • 23.10.09:41
    Syntyvyys

    Suomen syntyvyydessä yllätyskäänne: "Silti kolmanneksi matalin 250 vuoden aikana"