Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies suunnitteli ex-vaimonsa puukottamista – rikoskumppaniksi houkuteltu pelasti

Lehtikuva
Julkaistu 05.12.2023 15:22

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeuden mukaan mies yritti saada toisen miehen mukaan tekoon, mutta toinen mies ottikin yhteyttä poliisiin.

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut 34-vuotiaan miehen vankeuteen entisen vaimonsa henkirikoksen valmistelusta.

Rikos ajoittuu oikeuden mukaan vuoden 2021 ensimmäisille kuukausille Helsingissä. Syyttäjän mukaan miehen entinen puoliso asui toisella paikkakunnalla, mutta mies suunnitteli ajamista tämän luokse ja puukottamista niin, että toinen mies pitäisi asunnon luona vahtia.

Mies oli oikeuden tiistaina antaman tuomion perusteella aiemmin tuomittu entiseen vaimoonsa kohdistuneista pahoinpitelyrikoksista. Vuonna 2018 hänet oli määrätty myös lähestymiskieltoon, joka oli määrätty naisen suojaksi.

Oikeuden tuomion perusteella suunnitelma alkoi paljastua, kun syytetty pyysi toista miestä mukaan tekoon.

Toinen mies soitti syytetyn puheista hätäkeskukseen ja teki hänestä rikosilmoituksen.

Oikeus: Yksityiskohtainen suunnitelma

Oikeus katsoi, että miehellä oli valmisteltuna yksityiskohtainen suunnitelma teolleen ja että hän oli päättänyt käyttää siihen teräasetta.

– Syytteen tueksi on esitetty vahva näyttö, sanoo käräjäoikeus tuomiossaan.

Käräjäoikeus tuomitsikolmeksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen useista rikoksista, joista vakavimpana oikeus piti törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelua.

Jameel Badr Akram Al-Saeedin

Al-Saeed tuomittiin myös kahdesta oikeudenkäytössä kuultavan uhkaamisesta. Oikeus totesi Al-Saeedin yrittäneen estää hänestä rikosilmoituksen tehnyttä miestä todistamasta häntä vastaan esitutkinnassa ja myöhemmin oikeudessa. Toisessa tuomioon johtaneessa teossa oli oikeuden mukaan suusanallisesta uhkailusta, toisessa fyysisestä hyökkäyksestä miestä vastaan.

Al-Saeed määrättiin myös maksamaan entiselle vaimolleen 1 500 euroa korvausta aiheuttamastaan kärsimyksestä.

Lue myös: 45-vuotias nainen kadonnut Sipoossa – oletko nähnyt häntä?

Jo kolmas autolla törttöillyt livahti onnettomuuspaikalta Kouvolassa

Taksinkuljettaja pahoinpideltiin rajusti Hyvinkäällä

Lisää aiheesta:

Kuopion palkkamurhavyyhti punnittiin käräjillä – yksi joutui vankilaanMies haki huumeita ja kuristettiin kuoliaaksi – hovioikeus kovensi mustasukkaisen tekijän tuomiotaKaksikko meni Vantaalle selvittämään velkaa: Seurauksena raaka tilanne ja kuolemaMies puukotti lapsensa äidin kuoliaaksi McDonald'sissa – oikeus antoi ankarimman rangaistuksenNaiset juonittelivat ex-puolisoa vankilaan lavastamalla puukkohyökkäyksen – tarina päättyi oikeaan murhaanMies valmisteli ex-kumppaninsa ja tämän lasten vahingoittamista – oikeus lähetti mielentilatutkimukseen
RikosHelsinkiKäräjäoikeusTuomiotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • 16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 16:25
    Rikosepäilyt

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla

  • 16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi