Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miehen epäillään myyneen netissä kymmeniä olemattomia tapahtumalippuja

Tamperelaismiehen epäillään tehtailleen yli 70 myyntipetosta tänä vuonna.
Tamperelaismiehen epäillään tehtailleen yli 70 myyntipetosta tänä vuonna.Lehtikuva
Julkaistu 03.07.2025 14:47
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Miehen epäillään myyneen tapahtumalippuja ostajille eri puolilla Suomea.

Tamperelaisen miehen epäillään tehtailleen yli 70 myyntipetosta sosiaalisen median kauppapaikoilla vuoden 2025 aikana.

Sisä-Suomen poliisi kertoo, että miehen epäillään myyneen netissä pääasiassa tapahtumalippuja, joita ostajat eivät koskaan saaneet.

Yksittäisellä petoksella saatu rikoshyöty on ollut tyypillisesti noin 20 euroa, ja ostajat ovat olleet eri puolilta Suomea.

Poliisi sanoo, että vaikka yksittäinen rikosvahinko on pieni, ovat rikokset olleet suunnitelmallisia ja toistuvia, eikä niitä voida siksi pitää lievinä. Teot täyttävät petoksen tunnunsmerkistön, vaan ne täyttävät petoksen.

Lue myös: Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

Mies oli vangittuna jo kerran

Mies on ollut jo kertaalleen vangittuna esitutkinnan aikana maaliskuussa, mutta vapaaksi päästyään jatkanut rikollista toimintaa. Hän yritti vältellä poliisia, mutta hänet saatiin uudelleen kiinni kesäkuun lopussa-

Pirkanmaan Käräjäoikeus vangitsi miehen todennäköisin syin petoksista epäiltynä uudestaan kesäkuun loppupuolella.

Rikoskokonaisuutta käsitellään Pirkanmaan käräjäoikeudessa syksyn 2025 aikana. 

Sisä-Suomen poliisi muistuttaa, että  kesän tapahtumat ovat rikollisille houkutteleva mahdollisuus tehdä rahaa muun muassa myymällä väärennettyjä tai jo käytettyjä tapahtumalippuja. Kaupanteossa kiireen tuntu ja liian halpa hinta ovat usein hälytysmerkkejä mahdollisesti rikollisesta toiminnasta. Valtaosa rikoksista jää valitettavasti edelleen ilmoittamatta poliisille. 

Lue myös: Poliisi varoittaa: Katala huijaus hyödyntää kiireen ja hädän tunteita

Lisää aiheesta:

Saman huijarin epäillään iskeneen jo sata kertaa Facebookissa – myi uhreilleen olemattomia tavaroitaPoliisi varoittaa varaosahuijarista – nokkela konsti paljastaa petostelijanPoliisi varoittaa: Verkon kauppapaikoissa runsaasti huijauksia – älä toimi näin!Pirkanmaalainen mies tehtaili urakalla petoksia – poliisilta kätevä vinkki, miten pienennät huijausriskiäSarjapetostelija huijasi taas 55 ihmistä olemattomilla tuotteilla – poliisilta simppelit niksit: Näin et joudu uhriksiPoliisi tutkii laajamittaista huijaussarjaa: Pohjanmaan Auervaaran epäillään vieneen kymmeniltä naisilta yhteensä yli 1,3 miljoonaa euroa
PetoksetTamperePoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Petokset
  • 10.12.08:48
    Rikos

    Iisalmelaisnainen lähetti 5 vuoden aikana valtavan summan "David Duchovnylle" – sitten heräsi epäily

  • 19.11.19:42
    Prostituutio

    Auervaaramainen sarjahuijari paritti kehitysvammaista naista

  • 17.11.11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 12.11.13:13
    Verot

    Ulkomaista työvoimaa riistäneiden yritysten pomot tienaavat rajusti

  • 3.11.16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta