Monille katsojille tuttu meteorologi Miina Manninen jätti tv-työt kaksi vuotta sitten ja lähti Norjaan. Meteorologin työt vaihtuivat seikkailuun, kun Manninen pestautui Pohjoisen jäämeren Huippuvuorille tutkimusaseman apukokiksi. Nyt Manninen on takaisin tutulla asemapaikallaan Maikkarin säälähetyksissä.
Viiden jälkeen -lähetyksessä vieraillut suosikkimeteorologi kertoi takavuosien jännittämisen suorista lähetyksistä karisseen poissaolon aikana.
– Jännitin monta vuotta. Aikaisemmin, kun palasin takaisin, rupesin hyvissä ajoin jännittämään ja stressaamaan, että miten se menee. Nyt huomasin, että tällä kertaa tuntui pelkästään vain hyvältä ja helpolta palata tuttuihin kuvioihin. Ainakin ensimmäisellä viikolla on tuntunut, että jännitys on jäänyt taka-alalle, Miina Manninen toteaa.

