Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedeksen keksintö aiheutti välittömän reaktion Ferrarin tehtaalla – Mika Salo: "Siellä suunnitellaan jo vastaavaa"

5:07Miksi Mercedeksen ratti-innovaatio kielletään vuoden 2021 säännöissä? F1-asiantuntijat kertovat formulamaailman viimeisimmät käänteetVideolla C Moren selostaja Niki Juusela ja asiantuntija Ossi Oikarinen niputtavat F1-testien annin yhteen.© 2020 SOPA Images
Julkaistu 25.02.2020 05:45
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Mercedeksen DAS eli dual axis steering -järjestelmä on ollut Barcelonan testien avausviikon jälkeen F1-piirien ylivoimainen ykköspuheenaihe.

Auton eturenkaiden aurauskulmaa vauhdissa muuttava järjestelmä aktivoituu, kun kuljettaja liikuttaa auton ohjauspyörää syvyyssuunnassa. Tuolloin kuljettaja voi määrittää optimaalisesti sen, miten paljon renkaat ovat kiinni radassa.

C Moren F1-asiantuntijan Mika Salon ensiarvion mukaan Mercedes saa DAS:ista selvää hyötyä. Aurauskulman muuttamisella voi vähentää kitkaa renkaissa, mikä tuo nopeutta suorilla. Vastaavasti mutkiin aurauskulman säätäminen toiseen suuntaan lisää pitoa.

– Näyttäisi siltä, että sillä voi tehostaa myös renkaiden lämpötilan säätelyä, Salo sanoo.

Salon näkemyksen mukaan DAS aiheuttaa välittömiä toimenpiteitä muissa F1-talleissa.

– Jos se on sallittu, se on varmasti kaikilla autoilla jossain vaiheessa kautta, joillain jopa ensimmäisessä kisassa, Salo uskoo.

Ferrarin tehtaalla Maranellossa on Salon mukaan varmuudella reagoitu jo Mersun keksintöön.

– Olihan tuo aikamoinen yllätys kaikille. Siellä suunnitellaan jo vastaavaa ja varmaan testataankin kohta, Salo lataa.

– Ferrarilla ja Red Bullilla on niin paljon resursseja, että ne kehittävät aika nopeasti sellaisen, jos siitä saa hyötyä.

Salon mukaan DAS-järjestelmä pääsee oikeuksiinsa erityisesti radoilla, joissa on pitkiä suoria.

– Näistä alkukauden kisoista siitä olisi kaikkein eniten hyötyä Bahrainissa. Siellä on pitkät suorat.

"Lisää duunia"

Kuljettajan näkökulmasta edestakaisin liikutettava ratti tietenkin monimutkaistaa asioita.

– Sitä on tietenkin pakko käyttää, jos sellainen on. Se on taas yksi liikkuva osa lisää eli lisää duunia. Siinä ratissa on muutenkin jo ihan hemmetisti nappuloita etu- ja takapuolella.

Koska järjestelmä ei toimi automatiikalla, se lisää inhimillisen virheen riskiä.

– Moka tapahtuu siinä vaiheessa, kun kuski tulee suoran jälkeen jarrutukseen ja unohtaa säätää sen kulman takaisin. Sitten meneekin etupyörät lukkoon ja auto menee vain suoraan mutkasta, Salo miettii. 

Lisää aiheesta:

Mercedeksen suoravauhdin taustalta paljastui mielenkiintoinen yksityiskohta – ikivanha innovaatio yllätti Red Bullin housut kintuissa: "Kannattaisi käydä vähän perusasioita läpi"F1-testit käynnistyvät erikoisoloissa – seuraa näitä viittä asiaa: "Jos auto seisoo päivän, se on jo ihan järjetön katastrofi"Kyteekö Ferrarin radikaalissa muutoksessa jymypaukku F1-kauteen? – "Siellä katsotaan hyvin tarkkaan, mitä Mersu on tehnyt"Mercedeksen F1-keksintö kielletään vuoden päästä: kopiointia pohtivat tiimit törmäävät heti useampaan ongelmaanHelmut Marko linjaa: Mercedeksen salainen järjestelmä on sääntöjen vastainen – näitä asioita FIA joutuu puntaroimaanMercedes-pomoa hiillostettiin mystisestä havainnosta: ”Sen nimi on DAS – muun tiedon pidämme itsellämme”
F1MercedesFerrariMika SaloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 20:38
    Oscar Piastri

    Oscar Piastri paalulle – Max Verstappen otti kunnolla tukkaan

  • Eilen20:36
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton: En kadu

  • ke19:27
    Aston Martin

    F1-kultasormi hyppää Aston Martinin tallipäälliköksi

  • ma21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • ma08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua