Maskotti tönäisi yhdeksänvuotiasta rugbyfania Australiassa.
Yhdeksänvuotias Benji oli viikko sitten lauantaina kavereineen katsomassa Australian pääsarjan National Rugby Leaguen ottelua, jossa Cronulla-Sutherland Sharks voitti South Sydney Rabbitohsin 27–12. Seurueella Benjiä myöten oli yllään Sharksin paitoja.
Taiston tauottua nähtiin erikoinen episodi. Lapsia lähestynyt Rabbitohsin maskotti Reggie Rabbit tönäisi Benjiä kasvojen seudulta, niin että poika nytkähti taaksepäin. Benjille tuli sen jälkeen puhumaan järjestyksenvalvoja.
Tilanne on katsottavissa oheiselta videolta.
Poika järkyttyi
Benjin äiti Caroline Agius kertoi News.com.au:lle, että Benji kavereineen halusi heittää maskotin kanssa ylävitoset nähdessään sen lähestyvän.
– Joten Benji nosti kätensä esiin, kuten videolta näkyy, ja halusi ylävitosia, mutta sen sijaan hänet tönäistiin pois, äiti setvi.
– Sitten järjestyksenvalvoja sanoi, että hän oli mennyt liian lähelle tai koskettanut häntä, niin Benji sanoi.

