Pääministeri Sanna Marin sanoo Helsingin Sanomille, että perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurulla on hänen luottamuksensa.
Viikolla käyty keskustelu mahdollisuudesta ottaa etäopetus jälleen käyttöön näyttäytyi tavallisille kansalaisille ja mahdollisesti päätöksentekijöille itselleenkin sekavana. Krista Kiurun johtama sosiaali- ja terveysministeriö ajoi etäkoulusuositusta samaan aikaan, kun esimerkiksi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos vastusti sitä. Laajaa etäopetussuositusta ei lopulta tullut.
Kuviota hämmensi entisestään se, että pääministeri Sanna Marinkin kuuli ehdotuksesta vasta STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhilan kerrottua asiasta Ylen lähetyksessä. Lausuma oli Marinille yllätys, sillä keskustelu etäopetuksesta oli käyty jo ennen joulua.
