Sitkeän myytin mukaan Italian mafia ei koske naisiin ja lapsiin. Todellisuus on kuitenkin toinen, mafian tappamista lapsista kirjan kirjoittanut italialaistoimittaja Bruno Palermo sanoo STT:lle.
– Mafialla ei ole ikinä ollut kunniaa. Se on vain yksi niistä saduista, joita mafiasta kerrotaan, jotta se pysyisi salaperäisenä ja kiehtovana, Palermo kertoo Calabrian alueella sijaitsevassa Torre Melissan kylässä.
Palermon kirja Al posto sbagliato eli Väärässä paikassa kokosi ensi kertaa Italiassa samojen kansien väliin 108 mafian käsissä kuolleen alaikäisen tarinat. Vuonna 2015 julkaistun kirjan vanhimmat tapaukset ovat peräisin 1800-luvun lopulta. Uhreista nuorin on syntymätön sikiö raskaana olleen äitinsä vatsassa.
Palermon mukaan myytti mafian kunniasäännöstä istuu niin tiukassa, että myös mafiosot itse saattavat käyttää lapsia turvanaan.
– Napolissa eräs isä, joka tiesi olevansa kilpailevan klaanin tähtäimessä, kuljetti 7-vuotiasta poikaansa mukanaan skootterilla uskoen olevansa siten turvassa. Mutta heidät molemmat tapettiin.
"Järjetön lause"
Vaikka osa mafian luoteihin kuolleista lapsista on toiminut sukulaistensa ihmiskilpenä tai ammuttu kostoksi lasten vanhemmille, suurin osa uhreista on menettänyt henkensä arkipäiväisissä tilanteissa.
– Ollessaan pelaamassa jalkapalloa, isoisänsä kanssa autossa, kotiovellaan. Mafia ampuu aina tappaakseen, eikä se välitä sivullisista, Palermo sanoo.
Ammuskelun sivullisten uhrien sanotaan usein olleen väärässä paikassa väärään aikaan. Palermon mukaan mediassa jatkuvasti esiintyvä lause on järjetön ja loukkaa uhrien omaisia.
