Maajussi-Ilmari ja Annariina eivät löydä toivomaansa yhteyttä treffeillään.
Maajussille morsian -ohjelmassa vietetään farmiviikkoja ja kahdenkeskiset treffipäivät ovat päässeet hyvin käyntiin. Maajussit ovat keksineet erilaisia tapoja, miten he pääsevät tutustumaan paremmin kotitilalleen valitsemiinsa morsianehdokkaisiin.
Maajussi-Ilmari pääsee seuraavaksi viettämään treffipäivää morsianehdokkaansa Annariinan kanssa. Pari ottaa suunnan kohti Turun Flowparkia. 
Kiipeilyn jälkeen hyväntuulinen kaksikko suuntaa yhteiselle lounaalle. Annariina ilahtuu Ilmarin ravintolavalinnasta, jossa kaikki ruoka on gluteenitonta, kuten morsianehdokkaan ruokavaliokin. Lounaalla Ilmarin ja Annariina välinen kanssakäyminen ei kuitenkaan tunnu oikein saavan tuulta siipiensä alle.
– Jollain tavalla aikaisemmin tässä on ollut jostain syystä helpompaa puhua Annariinan kanssa. En tiedä miksi tämän treffin aikana jossain tuli hetken sellaisia kohtia, että oli aika teennäistä, Ilmari pohtii treffien kulkua.
LUE MYÖS: Lempeä ilmassa! Maajussi-Ilmari avautuu tunteistaan: "Ehkä olen vähän ihastunut"

