Kiinteiden ruokien antamista jo nelikuukautiselle tutkitaan nyt Oulun yliopistossa. Tähän asti täysimetystä on kehotettu jatkamaan, kunnes lapsi on puoli vuotta vanha. Lukijat kertoivat mielipiteensä siitä, vouhkataanko imetyksestä jo liikaa.
Dosentti Petri Kulmalan mukaan imetyksen hyödyt ovat kiistattomat ja sen jatkamista vuoden ikään tulisi suositella kaikille äideille. Sen sijaan täysimetyksen optimaalisen keston ja lisäruokien optimaalisen aloitusiän osalta tieteellinen tutkimustieto on Kulmalan mukaan puutteellista ja ristiriitaista.
Käynnissä olevassa INTO-tutkimuksessa vanhempia ohjeistetaankin aloittamaan kiinteän ruuan antaminen jo neljän kuukauden ikäiselle lapselle. Tavoitteena on, että lapsi pääsisi kosketuksiin kaikkien tavallisimpien ruoka-aineiden kanssa jo puolen vuoden ikään mennessä.
Kulmalan mukaan kyseessä ei ole suositus, vaan tieteellinen tutkimus jolla näitä asioita selvitetään.
Kysyimme MTV lifestylen lukijoilta vouhkataanko imetysasioista jo liikaakin. Huimat 85 prosenttia lukijoista oli sitä mieltä, että imetyksesta vouhkataan ja syyllistetään liikaa. 15 prosenttia oli toista mieltä.
Kyllä vouhkataan!
"Tätä ei mielestäni tarvitse edes perustella. Ei ole normaalia juottaa ihmisen lasta 6 kk ilman että antaa oikeata ruokaakin. Ei tarvi syöttää heti alkajaisiksi raakalihapihviä, valinnanvaraa on, ja suomessa saa hyviä kasviksia + vihanneksia, joita voi hakata soseeksi. Pääasia, että mahdollisimman aikaisin alkaa lapsi tottua muuhunkin ruokaan, ja kuten sanottu, allergia-alttiuskin vähenee tällä konstilla!" pripana
"Imetys on tärkeää lapselle, mutta se on myös ihan normaali tapahtuma, jossa lapsi syö. Hirveä vouhkaus ja pelottelu kipeillä rinnoilla ja unettomilla öillä ei välttämättä houkuta äitejä edes yrittämään. Kaiken lisäksi äitejä, jotka eivät saa imetystä onnistumaan, syyllistetään siitä, että he eivät anna lapselleen parasta ravintoa. Itselleni oli ainakin kaiken etukäteistiedon jälkeen yllätys, kuinka hyvin ja luonnostaan kaikki sujui." Tuore äiti


