Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukas Hradeckylle merkitty oma maali hiertää belgialaista: "On sääli"

3:35Tiistai 22.6. klo 6:45Huuhkajat taipui Belgialle 0-2 EM-jalkapallon lohkopäätöksessä.2021 Getty Images
Julkaistu 23.06.2021 08:47
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Belgian EM-joukkueen puolustaja Thomas Vermaelen olisi halunnut kovasti Suomen maalivahdin Lukas Hradeckyn nimiin merkityn osuman itselleen. 

LUE MYÖS: EM-kisojen tähtipelaaja salakuvattiin tupakalla – riippuvuus aiheutti aikoinaan potkut Arsenalista

Belgian puolustaja Thomas Vermaelen, 35, ei ole saanut viime vuosina maajoukkueessa paljon peliaikaa, puhumattakaan siitä, että hän olisi juhlinut maalitilastoissa. Hän on tehnyt 83 maaottelussa kaksi maalia. 

Vermaelen pääsi EM-kisoissa irti avauksessa ensimmäistä kertaa Suomea vastaan. Hän puski Kevin De Bruynen kulman jälkitilanteesta pallon tolpan ja Hradeckyn kautta maaliin. 

Osuma jäi virallisiin tilastoihin Hradeckyn omaksi maaliksi. 

– Jos ollaan rehellisiä, sillä hetkellä, kun pallo meni sisään, ajattelin sen olevan minun maalini. En kuitenkaan huolehtinut asiasta loppupelin aikana, Vermaelen sanoi. 

Ottelun jälkeen Vermaelen katsoi tulostaululle ja näki asian laidan. 

– Näen sen minun maalinani, vaikka virallisesti se ei ole niin. 

– Se oli meidän maalimme, ei vastustajan virhe. Se oli täydellinen kulma Keviniltä ja puskin pallon kohti maalia. On sääli, että se on virallisesti oma maali. 

Vermaelenin pusku kimposi tolpasta ulos eikä olisi mennyt maaliin ilman, että se osui Hradeckyyn. Näin ollen säännön mukaan maali pitää merkitä omaksi maaliksi. 

Belgia voitti ottelun 2–0. 

Hradeckyn osumaksi merkityn maalin voi katsoa pääkuvan videolta. 

Lisää aiheesta:

EM-karsinnoissa kuohahti: Tämä unelmamaali hylättiin – syy vaihtui omituisesti kesken ottelun"Se oli pilkun paikka" – Ranskan tähti osui vetohetkellä kaatuneeseen Teemu Pukkiin, tuomarikin myönsi kontaktinKommentti: Vaihtakaa jo jalkapallon vanhentunut sääntö EM-kisojen tähtipelaaja salakuvattiin tupakalla – riippuvuus aiheutti aikoinaan potkut ArsenalistaHuuhkajien valmentaja paljasti, miten Lukas Hradecky aavisti Tanskan rankkarin – "Se oli oikeastaan ainoa pelaaja, jota meidän listoillamme ei ollut"Nolon oman maalin iskenyt Lukas Hradecky nauroi karulle mokalleen – "Olut maistuu tämän jälkeen hyvältä"
EM-jalkapalloHuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle