Lordi ja Kita jumissa New Yorkissa: Fanit tarjoavat yösijaa

Mr. Lordi (Tomi Putaansuu) ja Kita (Kuva: Lehtikuva)
Mr. Lordi (Tomi Putaansuu) ja Kita (Kuva: Lehtikuva)
Julkaistu 19.04.2010 17:57

Lordi-yhtyeen solisti Mr. Lordi eli Tomi Putaansuu sekä rumpali Kita kuluttavat aikaansa Manhattanilla ilman tietoa kotiin pääsystä.

– Olemme olleet reissun päällä jo yli kaksi kuukautta, joten kotiin olisi kiva päästä. On jo vähän koti-ikävä. Vaikka voisi sitä olla huonompikin paikka jäädä jumiin, Kita tuumaa.

Muut yhtyeen jäsenet ehtivät jo aiemmin kotiin Nashvillestä, missä Lordi on ollut tekemässä seuraavaa levyään. Vaihtaessaan lentoa New Yorkissa Mr. Lordi ja Kita saivat kuulla, ettei Suomeen pääse.

– Levy-yhtiö järjesti meille hotellin. Fanisivuillamme monet ihmiset ovat jo tarjonneet meille majoitusta omissa kodeissaan ja luvanneet tehdä meille hyvää ruokaa, rumpali naureskelee.

Miesten oleskelu Yhdysvalloissa on venynyt nyt neljällä päivällä. He ovat Kitan mukaan viihdyttäneet itseään nähtävyyksiä katselemalla ja tuttuja tapaamalla. Lyhyellä varoitusajalla New Yorkista Helsinkiin lähteneestä Finnairin koneesta miehet eivät ehtineet saada tietoa.

Lordi-yhtye (Kuva: Lehtikuva)Lordi-yhtye (Kuva: Lehtikuva)

– Tässä sitä nyt ihmetellään ja kärvistellään, kun ei tiedä yhtään, olemmeko täällä vielä pari päivää vai pari kuukautta. Mutta ei auta itku markkinoilla. Ei viitsisi alkaa järjestää matkaa laivoilla ja junilla Siperian halki. Siinä olisi ihan hirveä homma.

Lordilla ei ole juuri nyt mitään tärkeitä velvoitteita Suomessa, mutta oleskelun Isossa Omenassa venyessä ongelmia alkaa kasautua.

– Levy täytyy saada valmiiksi syksyksi, ja uusia pukuja pitäisi päästä sovittamaan. Onneksi olemme pystyneet täälläkin tekemään vähän töitä ja kuuntelemaan sekä kommentoimaan keskeneräisiä miksauksia tietokoneen välityksellä, Kita kertoo.

(MTV3–ANULIINA TULLA)

Tuoreimmat aiheesta

Lordi