Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liki kolme vuotta Kanadassa kotiarestissa ollut Huawein perustajan tytär pääsi vapaaksi: "Tämä on ollut hajottavaa aikaa"

Huawein talouspomo ja yrityksen perustajan tytär Meng Wanzhoun.
Huawein talouspomo ja yrityksen perustajan tytär Meng Wanzhoun.STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 25.09.2021 07:26

MTV UUTISET – STT

Kanadassa korkeimman oikeuden tuomari on lakkauttanut kiinalaisen matkapuhelinjätti Huawein talousjohtajan Meng Wanzhoun luovutustoimet. Samalla tuomari poisti Mengin vapautusehdot, mikä tarkoittaa, että tämä vapautetaan. Mengin uutisoidaan olevan jo matkalla takaisin Kiinaan.

Mengin vapautumisen jälkeen Kanadan pääministeri Justin Trudeau kertoi, että kaksi Kiinassa vangittuna ollutta kanadalaista, liikemies Michael Spavor ja entinen diplomaatti Michael Kovrig, ovat päässeet vapaaksi ja he ovat matkalla kotiin.

Diplomaattinen kiista on kestänyt vuosia. Kanada otti Mengin kiinni vuoden 2018 lopulla Vancouverissa, koska Yhdysvallat oli antanut hänestä pidätysmääräyksen. Meng oli Kanadassa kotiarestissa liki kolme vuotta.

–  Kolmen viime vuoden aikana elämäni on kääntynyt ylösalaisin. Tämä on ollut hajottavaa aikaa minulle äitinä, vaimona ja talousjohtajana, Meng sanoi toimittajille Vancouverissa kiittäen aiemmin Kiinan Kanadan-suurlähetystöä tuesta.

–  Uskon, että jokaisella asialla on valoisa puoli. Tämä oli korvaamaton kokemus elämässäni.

Meng teki aiemmin perjantaina paikallista aikaa syytesopimuksen yhdysvaltalaisten syyttäjien kanssa. Ratkaisuehdotusta käsiteltiin Yhdysvalloissa osavaltion tuomioistuimessa New Yorkissa.

Oikeusministeriön asianajaja David Kessler kertoi, että Yhdysvallat suostuu lykkäämään Mengin syytteeseen asettamisen 1. joulukuuta 2022 asti ja jos tämä noudattaa sopimuksen ehtoja, syytteistä luovutaan.

"Uskomattoman vaikea koettelemus"

Mengiä syytettiin Iranin vastaisten talouspakotteiden rikkomisesta. Enimmillään hänet olisi voitu tuomita jopa 30 vuoden vankeuteen. Kiina on luonnehtinut syytteitä täysin poliittisiksi.

Meng oli kotiarestissa luksushuvilassa Vancouverin ulkopuolella, ja hänen liikkeitään valvottiin nilkkapannalla. Meng on Huawein perustajan, Ren Zhengfein tytär.

Vain muutamaa päivä Mengin kiinnioton jälkeen Kiina otti puolestaan kiinni Spavorin ja Kovrigin syyttäen heitä vakoilusta. Heidän tapauksiaan käsiteltiin salaisessa oikeudenkäynnissä maaliskuussa. Spavor tuomittiin elokuussa 11 vuoden vankeuteen. Kovrigin tuomiota ei ilmoitettu.

Trudeau kuvaili Spavorin tuomiota aiemmin mahdottomaksi hyväksyä ja epäoikeudenmukaiseksi.

– Nämä kaksi miestä ovat kokeneet uskomattoman vaikean koettelemuksen, Trudeau sanoi perjantaina paikallista aikaa.

– Tuhannen viime päivän aikana he ovat osoittaneet, voimakkuutta, sinnikkyyttä, sitkeyttä ja arvokkuutta.

Lisää aiheesta:

Huawein pidätetyn talousjohtajan odotetaan pääsevän vapaaksiViruksesta uutisointi koitui kohtalokkaaksi: Kiinalaistoimittajalle neljän vuoden vankeus koronaraporteistaIlmatieteenlaitos vaitonainen tutkijan pidätyksestä Kiinassa – muun muassa ikiroutaa tutkinutta Wang Zhania syytetään valtion vastaisesta toiminnastaKanada aloittaa Huawei-johtajan luovutusprosessin Yhdysvaltoihin – Kiina raivostui pidätyksestäTavallinen kanadalaispariskunta pidätettiin Kiinassa ravintolaillan päätteeksi – näin kahvilanpitäjistä tuli suurvaltapolitiikan pelinappuloita: "Ajattelin sen olevan viimeinen iltani"Huawei-tapaus uhkaa kiristää entisestään Kiinan ja Yhdysvaltain välejä – professori kyseenalaistaa Trumpin väliintulon: "Käyttää tätä tapausta pelinappulana"
KiinaKanadaHuaweiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • ti18:20
    EU

    Komissaari MTV:lle: EU teki strategisen virheen – nyt sitä paikataan 300 miljardin euron hankkeella

  • ti12:58
    Ruoka

    Tomaattikohu kiehahti yli: Kiina hukkuu nyt omaan pyreeseensä

  • 15.11.16:24
    Avaruus

    Taikonauteilta havainto, jota kukaan ei haluaisi avaruudessa nähdä

  • 15.11.12:44
    Autot

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 11.11.20:38
    Onnettomuudet

    Video: Yli 700 metriä pitkä silta romahti Kiinassa