Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lihansyöjäbakteeriksi kutsuttu tauti jyllää Suomessa epidemiana – vakavia A-streptokokkitapauksia viime vuonna enemmän kuin koskaan

1:54Tappajabakteeriksi kutsuttu A-streptokokki leviää SuomessaVideo: A-streptokokkiepidemiasta kerrottiin MTV Uutisissa vuonna 2018.
Julkaistu 12.08.2019 06:04
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Suomessa alkoi 2,5 vuotta sitten vakavien A-streptokokkitautien epidemia. A-streptokokki voi johtaa vakavimmillaan kuolemaan, mutta tavallisesti se esiintyy angiinan ja tulirokon kaltaisessa lievässä muodossa.

Helsingin yliopistollisen sairaalan (HYKS) apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalaisen mukaan vakavat A-streptokokkitaudit esiintyvät epidemia-aaltoina maailmanlaajuisesti.

– Epidemiat esiintyvät noin kymmenen vuoden välein. Viimeksi Suomessa A-streptokokkiepidemia oli noin kymmenen vuotta sitten, vuosina 2007–2008, Ruotsalainen kertoo.

Tuolloin Suomessa oli noin 200–220 vakavaa tautitapausta per vuosi, kun tavallisesti määrä on noin 100–160 vuosittain.

"Viimeisin epidemia on kestänyt varsin pitkään"

Tuorein vakavien tapausten A-streptokokkiepidemiakausi alkoi vuosien 2016 ja 2017 vaihteessa.

– Viimeisin epidemia on kestänyt varsin pitkään eli jo 2,5 vuotta. Pahimmillaan Suomessa todettiin viime vuonna 2018 kaikkiaan 370 vakavaa tautitapausta, sanoo Eeva Ruotsalainen.

– Se on enemmän kuin koskaan vuonna 1995 perustetun kansallisen tartuntatautirekisterimme olemassaolon aikana, Ruotsalainen sanoo.

Vuoden 2019 aikana on tähän mennessä todettu 232 vakavaa tautitapausta, joka on saman verran kuin 2000-luvun edellisen epidemian pahimpina vuosina vuositasolla.

Nyt heinäkuun aikana tautitapausten määrä on kuitenkin alkanut vähentyä. 

– Meillä on silti edelleen viikoittain teho- tai tehovalvontahoitoa vaativia A-streptokokkitauteja. Parhaimmillaan vakavia tautitapauksia oli sairaalahoidossa 3–4 viikossa, Ruotsalainen kertoo.

Henkeä uhkaava muoto mahdollinen, mutta valtaosa taudeista lieviä

Ruotsalainen painottaa MTV Uutisten haastattelussa, että A-streptokokin aiheuttamat taudinkuvat on hyvä erottaa toisistaan.

– Valtaosa A-streptokokkitaudeista on lieviä, joista tavallisimpia ovat angiina, iholla esiintyvä märkärupi, yleensä raajassa esiintyvä tulehdustauti ruusu sekä tulirokko. Vakavat A-streptokokkitaudit todetaan yleensä veriviljelyssä tai selkäydinnesteessä ja ne edustavat A-streptokokkitaudin esiintyvyydestä jäävuoren huippua, Ruotsalainen sanoo.

– Syy siihen, miksi A-streptokokista keskustellaan mediassa ja terveydenhuollossa, on se, että vakavat A-streptokokkitaudit ovat lisääntyneet epidemiaksi viimeisen 2,5 vuoden aikana.

Vakavia A-streptokokkitaudin muotoja ovat muun muassa verenmyrkytys, aivokalvontulehdus sekä nekrotisoiva faskiitti.

Nekrotisoiva faskiitti on vakava iho- ja pehmytkudosinfektio, jossa bakteeri syö ihon pinnasta kudoksen nopeasti lihastasolle asti ja voi aiheuttaa tehohoitoa vaativan tilan.

Viimeksi mainitun kohdalla A-streptokokki tunnetaan myös nimellä "lihansyöjäbakteeri".

Apulaisylilääkärin mukaan vakava A-streptokokkitauti voi olla henkeä uhkaava.

Kun vakavien tapausten määrä merkittävästi lisääntyi, asiasta haluttiin tiedottaa, jotta sairastuneet tunnistavat taudinkuvan ja osaavat hakeutua ajoissa hoitoon. Nopea hoidon aloitus parantaa ennustetta.

Kymmenen vuoden kierto

Mistä noin kymmenen vuoden välein toistuva vakavien A-streptokokkitautien epidemia sitten johtuu?

Ruotsalaisen mukaan epidemia syntyy, kun bakteerissa tapahtuu vakavan tautimuodon aiheuttavia muutoksia.

– Yksi tällainen muutos on A-streptokokkitaudin vakavuutta lisäävä emm1-tyyppi, joka alkaa lisääntyä tietyin väliajoin.

– Suomessa emm1-tyyppiä esiintyy yleensä 5–15 prosentissa vakavista A-streptokokkibakteerikannoista, mutta epidemian aikana esimerkiksi viime vuonna sen osuus oli jo liki 40 prosenttia, Ruotsalainen kertoo.

Lisää aiheesta:

Keuhkokuume-epidemia riivannut Suomea jo lähes vuoden – ärhäkkä tauti vienyt sairaalaan hyväkuntoisia nuoria aikuisiakinPäiväkoti-ikäinen kuoli streptokokkiin Jyväskylässä – apulaisylilääkäri kertoo, millainen epidemia Suomessa nyt jyllääEnterovirukset jylläävät: Tällainen on tilanne Varsinais-Suomessa – iso ero viime vuoteen verrattunaTHL: Enterovirusta liikkeellä tavanomaista enemmän Suomessa – näin virus tarttuuTappajabakteeri jyllää Suomessa, tunnista oireet ajoissa – tämä on "tärkein hälytysmerkki”Lihansyöjäbakteeriepidemialle ei näy loppua – tämä on tärkein yksittäinen keino tappavan taudin torjunnassa: "A-streptokokki voi johtaa kuolemaan muutamassa tunnissa, jos se pääsee verenkiertoon"
Terveys ja hyvinvointiTerveydenhuoltoSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 12:37
    Lääkkeet

    Älä pese käsiäsi heti, kun olet levittänyt kipugeeliä – "Suurin virhe on, jos..."

  • 09:39
    Lääketiede

    Tästä terveysseikasta matkailijoiden olisi hyvä olla tietoinen: "Kukaan ei tiedä kantavansa sitä"

  • 06:55
    Ravitsemus

    Syötkö tarpeeksi terveellisesti? Tarkista ravitsemusterapeutin listasta

  • Eilen20:44
    Kulttuuri

    Sinikka Sokka ei tunnistanut sydänoireitaan – "Menkää aina jatkotutkimuksiin"

  • Eilen17:03
    Itsemurha

    Itsemurhayrityksiin liittyvät hoitomäärät kaksinkertaistuneet – "Monet käännytetty pois päivystyksestä"