Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lemmenjoki-kohussa ryvettynyt Karjalan lennoston ex-komentaja siirtyy reserviin – "Virheitä on tullut tehtyä"

2:46Jussi Niinistö Puolustusvoimien viimeiaikaisista kohuista:"Näyttävät yksittäistapauksilta"Video: Puolustusministeri Jussi Niinistö kommentoi Lemmenjoki-kohua Asian ytimessä Jaakko Loikkanen -ohjelmassa.
Julkaistu 02.05.2019 09:13

MTV UUTISET – STT

Karjalan lennoston ex-komentaja Markus Päiviö on siirtynyt eilen reserviin oikeusprosessin ja sen aiheuttaman julkisuusmylläkän seurauksena, hänen asianajajansa Pentti Laiho kertoi Helsingin hovioikeudessa ennen istunnon alkua.

– Päämieheni on nyt tyytyväinen, että vihdoin on saatu tähän vaiheeseen tämä prosessi. Se on ollut hänelle pitkä ja vaikea. Sen hän myöntää, että virheitä on tullut tehtyä ja hän kantaa niistä täyden vastuun.

Laihon mukaan Päiviön noin 30 vuotta kestänyt ura upseerina ja lentäjänä päättyi vappupäivänä. Hän on toiminut viimeksi erityistehtävässä pääesikunnassa. Päiviö ei itse halunnut kommentoida syytteitään medialle, joka oli häntä runsaslukuisena vastassa hovioikeuden aulassa.

Epäillään sättineen alaisiaan ja vieraita

Päiviön syytteitä esimiesaseman väärinkäyttämisestä, palvelusrikoksesta ja kunnianloukkauksesta aletaan käsitellä tänään Helsingin hovioikeudessa.

Syytteet koskevat Karjalan lennoston isännöimiä vapaaehtoisia harjoituksia Ilmavoimien Lapinmajalla Lemmenjoella syksyllä 2017. Päiviön epäillään muun muassa sättineen alaisiaan ja vieraita harjoituksessa.

Päiviö kiistää rikokset asianajajansa mukaan pääosin. Laiho kertoi tiistaina STT:lle, ettei voi toistaiseksi kommentoida asiaa enempää tai eritellä sitä, mitä Päiviö myöntää ja mitä ei.

Oikeutta käydään ensimmäisenä asteena hovioikeudessa syytetyn sotilasarvon takia.

Myös ministeriö puuttui tapaukseen

Lemmenjoen tapahtumista noussut poru sai myös puolustusministeriön reagoimaan tapahtumiin tammikuussa. Puolustusministeri (sin.) totesi, että harjoituksessa oli kyse enemmänkin sidosryhmätilaisuudesta ja että puurot ja vellit eivät saa mennä sekaisin.

Jussi Niinistö

– Ryhdymme toimenpiteisiin, että vapaaehtoiset harjoitukset vastaavat laissa niille määriteltyä tarkoitusta, Niinistö sanoi tuolloin STT:lle.

Harjoitukseen osallistui Päiviön lisäksi 20 vierasta. Savon Sanomat on kertonut aiemmin, että Päiviö olisi muun muassa antanut taakse poistu -komennon jääkylmän joen rannassa ja että simputusta tai epäasiallista käytöstä olisi jatkunut kaksi vuorokautta.

Myös toinen komentaja syytteessä

Epäiltyjen rikosten uhreja on kaikkiaan 12. Asianomistajat ovat pääosin Puolustusvoimien henkilökuntaa. Kunnianloukkausrikoksessa asianomistajana on Nurmeksen kaupunginjohtaja Asko Saatsi.

Syytteessä palvelusrikoksesta on myös Päiviön tuolloinen esimies Ilmavoimien ex-komentaja Sampo Eskelinen, jonka epäillään viivytelleen alaisensa epäiltyjä rikoksia koskevan esitutkinnan aloittamista. Hänen syytettään aletaan käsitellä maanantaina. Eskelisen virkasuhde loppui maaliskuun lopussa, jolloin hänen tilalleen nousi kenraalimajuri Pasi Jokinen.

Eskelinen kiistää syyllistyneensä rikokseen.

KRP tutkii Puolustusvoimain komentajan toimia

Ministeriön Pääesikunnalta pyytämän selvityksen mukaan Puolustusvoimain komentaja Jarmo Lindberg päätti itse käynnistää rikostutkinnan Ilmavoimien komentajan toiminnasta.

Lindbergin on kerrottu kuitenkin saaneen tietoa Lemmenjoen tapahtumista kuukausia ennen kuin esitutkinta hänen alaistensa toimista alkoi.

Valtakunnansyyttäjänvirasto pyysi tammikuussa keskusrikospoliisia aloittamaan esiselvityksen Lindbergin toimista Lemmenjoen tapaukseen liittyen. Tämän tarkoitus on selvittää alustavasti, onko Lindbergillä ollut velvollisuus ryhtyä joihinkin kurinpitotoimenpiteisiin ylempänä kurinpitoesimiehenä ja onko hän ryhtynyt siihen kaikkeen, mitä häneltä voidaan vaatia. Esiselvitys ei ole esitutkinta, eikä Lindbergiä ainakaan toistaiseksi epäillä rikoksesta.

Esiselvitys alkaa olla keskusrikospoliisin rikostarkastaja Janne Järvisen mukaan jo loppuvaiheessa.

– Olemme tehneet useita alustavia kirjallisia puhutteluja, jotka ovat käytännössä kuulustelumuotoisia. Sitten juttu menee Valtakunnansyyttäjänvirastoon, jossa päätetään jatkotoimenpiteistä.

Syyttäjä Sampsa Hakala kertoo, että arvio pyritään tekemään mahdollisimman nopeasti.

–  Kun saan aineiston käyttöön niin arvioidaan, että onko esiselvitys tarpeellisessa laajuudessa tehty. Se arvioidaan yhdessä KRP:n kanssa. Sen jälkeen ratkaistaan, aloitetaanko esitutkinta vai ei.

Lindbergin on määrä siirtyä reserviin elokuussa, kun hän jää eläkkeelle. 

Lisää aiheesta:

Epäillään sättineen harjoituksen osallistujia ja poistuttaneen näitä jääkylmään jokeen – Karjalan lennoston ex-komentaja tänään oikeudessa käytöksestäänKarjalan lennoston Lemmenjoki-sotkun käräjöinti alkaa: Ex-komentaja kiistää pääosin rikokset – tästä jutussa on kyseKRP suorittaa esiselvityksen Puolustusvoimain komentajan menettelystä Lemmenjoen tapauksessa – kaksi alaista syytteessäPuolustusministeri Niinistön mukaan Lemmenjoen harjoitus ei ollut harjoitus: "Ilmavoimilla mennyt puurot ja vellit sekaisin"Mitä Lemmenjoen vapaaehtoisessa kertausharjoituksessa tapahtui? Jussi Niinistö: Puolustusministeriö pyytää Pääesikunnalta selvitystäIlmavoimien komentaja syytteeseen palvelusrikoksesta – epäillään viivytelleen esitutkinnan aloittamisessa Karjalan lennoston ex-komentajan epäasiallisesta käytöksestä
PuolustusvoimatSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • 16:02
    Kouvola

    Pilvet haittasivat ylilentojen näkyvyyttä puolustusvoimien valtakunnallisessa paraatissa

  • 10:57
    Sotaveteraanit

    Sotaveteraani Hannekselta, 101, synkkä arvio Ukrainasta – esitti yhden toiveen suomalaisille

  • 07:31
    Itsenäisyyspäivä

    Armeija pakolliseksi myös naisille? USU:n kysely: Tätä mieltä suomalaiset ovat

  • 07:10
    Itsenäisyyspäivä

    Inka Niskanen on Suomen korkea-arvoisin naisupseeri – ylennetään everstiksi

  • 00:01
    Itsenäisyyspäivä

    Katso koko lista reservin upseerien ylennyksistä