Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Leijonien MM-taival päättyi pettymykseen, Jere Lehtiseltä painava huomautus turnauksen jälkipyykistä – "Se on väärin"

Julkaistu 28.05.2023 07:25

Riku Hellanto & Jani Uotila, Tampere

Leijonien GM Jere Lehtinen niputti pettymykseen päättyneen MM-urakan rauhallisesti yhteen. Hätäisiä johtopäätöksiä ei Leijonat-johto turnauksen lopputuloksesta aio tehdä.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Leijonien taival MM-kisoissa tyssäsi puolivälierissä ensimmäistä kertaa sitten kevään 2018. Tulos on menestykseen tottuneelle Leijonille valtava pettymys. Vaikka mitalipelit jäivätkin tällä haavaa vain haaveeksi, ei Leijonat-johto näe aihetta panikointiin.

– Et voi lähteä vetämään nopeita johtopäätöksiä, mitä aika moni varmaan luulee, että täytyisi tehdä. Se on ihan väärin. Olemme kuitenkin tehneet sitä prosessia ja kehittäneet vuosi vuodelta ja onnistuttu siinä. Totta kai täytyy katsoa analyyttisesti käydä läpi asiat, Lehtinen perkaa.

Suomi hävisi MM-turnauksessa kaikkiaan kolme ottelua. Alkulohkossa USA ja Ruotsi olivat vahvempia ja puolivälierissä oli Kanadan vuoro napata voitto hallitsevasta maailmanmestarista.

– Nyt sitten tuli tuo peli tuohon, jota ei pystytty voittamaan Täytyy analysoida koko turnaus, eikä vain vikaa peliä, koska se on minusta liian raakaa. Se ei voi olla se suuntaa antava, Lehtinen painottaa.

LUE MYÖS: Petteri Nummelin täysin raivona tuomareille: "Toivottavasti eivät vihellä sa***na ainuttakaan peliä enää"

Oli miten oli, MM-kisojen seitsemäs sija on pettymys, mutta kuka kantaa siitä vastuun?

– Kyllähän koko joukkue ja valmennusjohto tietenkin. Kun pelit loppuivat, olimme kaikki pettyneitä. Olemme olleet yhdessä tuossa, niin kaikista huokuu, että harmittaa. Kyllähän se tulee valmennuksen ja meidän vastuullemme, kun me kuitenkin teemme valinnat.

Lehtinen korostaa, että nyt valmennus- ja joukkuejohdolla on itsetutkiskelun paikka. Tällä hetkellä Lehtisestä kuitenkin tuntuu, että joukkueenrakennuksessa tehdyt valinnat ennen turnausta ja sen aikana olivat oikeita.

– Meidän täytyy olla itselle kriittisiä ja katsoa läheltä, olisimmeko voineet tehdä jotain toisin. Tällä hetkellä ei tunnu, mutta ehkä se vie tässä aikaa. On helppo aina jossitella. Siihen ei kannata lähteä, Lehtinen painottaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Karri Kivi ja Olli Jokinen ottivat kantaa Antti Pennasen asemaan – "Ei voi yhtään selitellä toisaalta-toisaalta-lätinää"Nuorten Leijonien päävalmentaja ankaran kritiikin kohteena MM-kisoissa – näin hän vastaa paineottelun allaJukka Jalonen otti MM-valintoihin kantaa TV5:llä – "Ei kiva ehtoo edessä"Kommentti: Näin Marjamäen päävalmentajakautta pitää käsitellä kiihkottomasti – "Ei ilkeilyä, vaan kylmä fakta"Koivu ja Selänne ottavat kantaa Marjamäen kritiikkivyöryyn – ”Toivoisin että tulisi jostain syystä”Aravirta tulistuu Marjamäki-kriitikoille: ”Mitä ne ihmiset tietävät?”
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"