Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Leijonien MM-kultasankari palaa tänään valokeilaan – ”Täytyy sanoa, että pikkuisen jännittää!”

Leijonien tolppien välistä tuttu Petri Vehanen on perjantaina juhlittu hahmo Raumalla.
Leijonien tolppien välistä tuttu Petri Vehanen on perjantaina juhlittu hahmo Raumalla.
Julkaistu 22.11.2019 16:49
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Perjantaina Raumalla juhlistetaan kylän isoa poikaa, MM-kultaleijonien tukijalkaa, Petri Vehasta. Keväällä 2018 pelaajauransa lopettaneen Vehasen pelipaita (numero 35) nostetaan Äijänsuon hallin kattoon ennen Lukko-Kärpät-ottelua.

Nopealla silmäyksellä ja kiekkohistoriaa peratessa Vehasen uran huippukohdaksi voi nostaa kevään 2011. Tuolloin hän toimi Leijonien ykkösmaalivahtina Slovakian Bratislavassa. Kevät päättyi ikimuistoisesti. Kultaa.

– Totta kai voitetut mestaruudet tulevat heti ensimmäisenä mieleen. Mukana on ollut myös katkeria loppuja, seitsemänsiä finaaleita ja niin edelleen. Ne ovat olleet tappioita, mutta niissä ne sarjat ovat olleet sellaisia, mitkä ovat vahvasti muistissa, Vehanen sanoo MTV Urheilulle.

Vehanen suhtautuu nöyrästi uraansa. Jalat maassa. Pienet asiat mainiten.

– Olen onnellinen siitä, että sain harrastuksesta ammatin. Pidin arjesta, joka päivä oli hieno. En muista, että matkan varrella olisi ollut kovin montaa sellaista hetkeä, jolloin olisi harmittanut lähteä hallille.

Se toinen mestaruus

Vehasen uralle mahtui hieman erilaisempi Venäjän vierailu. Hän kun pelasi itänaapurin ikonisessa superliigassa, KHL:n edeltäjässä.

– Ensimmäinen vuosi Venäjällä on jäänyt hyvin mieleen. En ollut ikinä käynyt siellä aiemmin. Erilaisuus tuli nopeasti vastaan. Ihan kokonaisuutena. Puhuisin enemmän kulttuurimuutoksesta kuin siitä, että joku yksittäinen muisto tulisi esille.

Vehanen edusti vuoden ajan Neftekhimik Nizhnekamskia, joka pelaa nykyään KHL:ssä. Opettavainen kausi 2006-07 oli loppupeleissä merkittävä jatkoa ajatellen.

– Neftekhimik on kuitenkin samalla alueella kuin Kazan. Olen monesti miettinyt sitä, että olisinko lähtenyt koskaan Kazaniin, jos ei olisi ollut tuota aiempaa kokemusta alla, Vehanen pohtii jälkikäteen.

Kaudella 2009-10 Vehanen juhli Kazanin kanssa KHL-mestaruutta. Hänet valittiin koko sarjan parhaaksi maalivahdiksi.

7.04737686

Se ikimuistoisin

– Löysin oman huippuni vasta myöhemmällä iällä. Se tuli silloin, kun täytin 30. Siihen asti olin ottanut koko ajan pieniä askeleita eteenpäin. Mutta sitten jos mietin, niin pelasin myös koko urani viimeisimmän kauden tosi hyvällä tasolla. Se taso pysyi korkealla sieltä kolmikymppisestä aina nelikymppiseksi asti.

– Mutta tietenkin ne 2010 ja 2011 ovat ne, mitkä peilautuvat esille, Vehanen viittaa isoihin mestaruuksiin.

Näinä hetkinä Vehanen koki saaneensa itsestään kaiken irti.

Keväällä 2011 Vehanen toimi Leijonien ykkösmaalivahtina Bratislavassa. Hän oli mestaruuden tukijalka.

Peliuran jälkeen Vehanen, 42, on jo harrastanut kiikkustuolimuistelua.

– Mulla on mökillä se meidän mestaruuskuva, Vehanen sanoo Leijonien kultajoukkueesta.

– Sitä tulee aina välillä vilkuiltua ja kyllä se tuo kyllä nopeasti muistoja mieleen. Mutta enemmän se kultamuistelu menee niin, että joku muu nostaa aiheen tapetille, mestarivahti naurahtaa.

Esikuva

Vehanen on pelannut vuosien varrella muun muassa kovan luokan suomalaisten NHL-tähtien kanssa.

Mutta kun häneltä tiedustelee sitä henkilöä, joka on tehnyt häneen suurimman vaikutuksen, tulee vastaus muulta kuin suoraan kaukalon sisältä.

– Ari Moisanen.

– Olen tehnyt hänen kanssaan niin monta vuotta yhteistyötä. 

– Hän on ihan varmasti se, joka on tehnyt suurimman vaikutuksen, Vehanen hehkuttaa.

Moisanen toimi muun muassa pitkään Lukon maalivahtivalmentaja. 2010-luvulla hän on operoinut myös muun muassa maajoukkueessa ja KHL:ssä.

Rauman poikia, molemmat.


Illalla Vehanen on Rauman juhlittu hahmo.

Taas.

513 kertaa Lukon paidassa, 354 pelattua peliä. Yksi historian suurimmista.

– Täytyy sanoa, että pikkuisen jännittää se puheen pitäminen ihmisten edessä! Vehanen myöntää.

– Voi olla, että jännitys vie hieman tunnetilaa pois. Tai sitten se lisää!

– Mielenkiintoinen ilta, Vehanen vakuuttelee, pienen hermostuneisuuden keskellä.

Lisää aiheesta:

Hurjasti urakoiva SM-liiga-tähti pelaa elämänsä kautta 31-vuotiaana – kertoo hersyvän muiston debyyttiottelustaan: "Karmea alku"Olli Jokisen yllättävä rooliehdotus sai Juhamatti Aaltosen hämilleen – "Ensin sanoin, että en varmasti ala!"Petri Kontiola koki Leijonissa niin pahan pettymyksen, ettei halua edes puhua aiheesta – nyt hän aloittaa uransa viimeisen rypistyksenTällainen on Leijonien MM-ykkösvahti Jussi Olkinuora – letkeiden haastattelujen ja huippuvireen takaa löytyy iso oivallus"Missä sitä kossua on?" – Tässä kiekkoselostuksessa purkautui Rauman pitkä odotus mestaruuskyyneliinLasse Kukkonen sai sen, mitä ansaitsi – uran kovin paikka muuttui hetkessä unelmien täyttymiseen
LiigaLukkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 06:03
    Ilves

    Ilveksen pelaamisesta SM-liigassa paistaa läpi kiusallinen seikka: "Ei sillä voita"

  • Eilen14:20
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa heti yllätystarina – Karri Kivi kaivoi taustavelhon esiin: "Tuo ei tule hatusta"

  • Eilen13:34
    HIFK

    HIFK-pomo: Joukkue saamassa huippu-uutisen – "Back in business"

  • Eilen12:24
    Sport

    Kärkinimi dramaattisesti ulos kesken pelin – SM-liigajoukkue reagoi heti: "Selvästi teki kipeää"

  • Eilen07:45
    Kiekko-Espoo

    SM-liigan tuoreimmasta tulokkaasta irtoaa kärkäs väite – Jyrki Aho vain virnuilee